19.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1047.2021.2.EC

Dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku Spółki jawnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 stycznia 2022 r. (data wpływu 11 stycznia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, wspólnikiem dwuosobowej Spółką jawnej przekształconej ze spółki cywilnej, której umowa zawarta została 30 grudnia 1993 roku. Spółka została przekształcona i zarejestrowania dnia 16 października 2001 roku w Rejestrze Przedsiębiorców KRS i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie instalacji CO i wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych oraz wykonywanie robót ogólnobudowlanych. Wspólnicy Spółki posiadają po 50% udziałów.

W 1997 roku Spółka zakupiła nieruchomość zabudowaną dwoma budynkami: budynek administracyjny i budynek gospodarczy, nieruchomość ta została wprowadzona do Ewidencji Środków Trwałych Spółki. Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Od nabycia nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Od 1999 roku Spółka rozpoczęła budowę kolejnego budynku na terenie tej nieruchomości - Budynek Socjalno-Usługowo-Magazynowy wraz z przylegającym placem manewrowym. Inwestycja zakończyła się w 2017 roku, od większości nakładów inwestycyjnych Spółka miała prawo odliczenia podatku VAT i z tego prawa korzystała. Budynek został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych Spółki w 2017 roku. Nieruchomość wraz z budynkami cały czas wykorzystywane są do prowadzenia opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej Spółki. Wszystkie budynki są trwale związane z gruntem. Nie były dokonywane ulepszenia na budynkach, których wartość w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekraczała 30% wartości początkowej. Od wszystkich budynków Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne