Wyrok SN z dnia 28 października 2021 r., sygn. IV CSKP 48/21
1. Kwalifikacja umowy konsorcjum jako umowy spółki cywilnej jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy wykładnia konkretnej umowy pozwala stwierdzić charakterystyczne cechy spółki cywilnej, co dotyczy w szczególności istnienia majątku wspólnego (art. 863 k.c.) i wniesienia wkładów (art. 861 k.c.). Współuczestnictwo takie nie ma charakteru koniecznego. Odpowiada to założeniu, że zazwyczaj strony umowy konsorcjum wiążą się elastyczniejszymi zasadami współpracy, aniżeli przewidziane w spółce cywilnej, polegającymi na połączeniu potencjału gospodarczego uczestników przy realizacji konkretnego zadania, z pominięciem wkładów i wspólnego majątku, które są charakterystyczne dla umowy spółki.
2. Udzielenie pełnomocnictwa do odbioru świadczenia oznacza, że umocowany wierzyciel, działając częściowo w imieniu pozostałych, a częściowo w imieniu własnym, jest uprawniony do przyjęcia całego świadczenia pieniężnego ze skutkiem w postaci zwolnienia dłużnika z zobowiązania (art. 452 k.c.). Rozwiązanie takie ułatwia w znacznym stopniu spełnienie świadczenia pieniężnego dłużnikowi, który może bez ryzyka zapłacić jednemu z współwierzycieli, najczęściej liderowi konsorcjum, zwalniając się od odpowiedzialności wobec pozostałych. Dłużnik unika w ten sposób ewentualnych konfliktów między konsorcjantami i konieczności rozważania zasad podziału świadczenia między wierzycielami (art. 379 § 1 zdanie drugie k.c.). Jeżeli pełnomocnictwo udzielone liderowi konsorcjum ma szerszy zakres, upraszcza ono także współpracę stron umowy o wykonanie zamówienia publicznego w zakresie, w jakim wymaga ona składania i przyjmowania oświadczeń woli przez członków konsorcjum.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
w sprawie z powództwa Banku (...) Spółki Akcyjnej w W. przeciwko P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. o zapłatę oraz z powództwa interwenienta głównego Syndyka masy upadłości H. Spółki Akcyjnej w upadłości likwidacyjnej w W. przeciwko Bankowi (...) Spółce Akcyjnej w W. i P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w G. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 28 października 2021 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 1 października 2018 r., sygn. akt I AGa (…),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty