05.04.2018 Kadry i płace

Wypowiadanie umów o pracę – obowiązki pracodawcy

Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.

Umowa o pracę może być wypowiedziana przez każdą ze stron. Niezbędne jest jednak zachowanie w tym zakresie procedury wynikającej z przepisów, co pozwoli na uniknięcie zarzutu bezprawnego wypowiedzenia i kontroli dokonanego wypowiedzenia przez sąd pracy czy Państwową Inspekcję Pracy.

 

1. Forma i treść wypowiedzenia umowy o pracę

 

Wypowiedzenie umowy o pracę, niezależnie od tego, która strona decyduje się je złożyć, jest czynnością prawną. Przepisy prawa pracy nie regulują w sposób szczegółowy problematyki czynności prawnych. Należy zatem na podstawie art. 300 Kodeksu pracy odwołać się do reguł obowiązujących w omawianym zakresie na gruncie Kodeksu cywilnego. Stosujemy je posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie pracy.

Oświadczenie woli jest wyrażeniem woli osoby dokonującej czynności prawnej zakomunikowanym w sposób dostateczny, w tym ujawnione w postaci elektronicznej (art. 60 Kodeksu cywilnego).

Umowa o pracę nie zawsze ma formę pisemną. Forma taka nie jest bowiem zastrzeżona w przepisach prawa pracy jako jedynie prawnie dopuszczalna i skuteczna. Jeżeli strony zdecydują się na zawarcie umowy o pracę w formie innej niż pisemna, np. w formie ustnej czy dokumentowej, wówczas obowiązkiem pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest przekazanie mu pisemnego potwierdzenia w zakresie ustaleń obejmujących strony umowy, jej rodzaju oraz warunków. Niezależnie od tego, jakie będą ustalenia stron w zakresie doboru formy umowy o pracę, jej wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej (art. 30 § 3 Kodeksu pracy).

Forma pisemna wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązująca bez względu na to, która strona umowy ją wypowiada.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne