Kwestie związane z opóźnieniami w płatnościach za usługi świadczone przez biuro rachunkowe powinny być uregulowane w umowie zawartej z kontrahentem. Czy jednak biuro rachunkowe, gdy zerwie umowę z klientem zalegającym z płatnościami, może odmówić wydania ksiąg do czasu uregulowania zaległości?
MF opublikowało projekt nowego rozporządzenia, które określa zwolnienia z akcyzy dla wyrobów akcyzowych. Projekt rozporządzenia został opracowany z uwagi na zmianę w ustawie akcyzowej, dzięki której MF ma możliwość, w drodze rozporządzenia, wprowadzenia zwolnienia z akcyzy w przypadku, gdy uzasadnia to przeznaczenie próbek niektórych wyrobów akcyzowych do badań naukowych, laboratoryjnych lub jakościowych
Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i elastyczność liczy się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie
Nawet ćwierć wieku nieprzerwanej pracy za granicą, zameldowanie w wynajmowanym tam mieszkaniu i rzadkie pobyty w naszym kraju nie muszą oznaczać, że podatnik utracił polską rezydencję – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przy zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT ważny jest związek pomiędzy przyznaną nagrodą a sprzedażą premiowaną. Bez znaczenia są natomiast cechy podmiotu, który wydaje nagrodę bądź ją otrzymuje – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Jeden z naszych pracowników dostał z ZUS informację, że przekroczył kwotę 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i w związku z tym nadpłacono za niego składki na ZUS. Jak podatkowo potraktować pieniądze, które ZUS ma mu zwrócić?
Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej podlega opodatkowaniu VAT w dwóch przypadkach, tj. jeżeli sprzedawane składniki majątku były przez fundację rodzinną wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu VAT oraz jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbywania sprzedawanych składników majątku.
W ocenie Szefa KAS, termin 90 dni na możliwość skorzystania z ulgi na złe długi z punktu możliwości skorzystania z niej przez wierzyciela jak i dłużnika (art. 89a i art. 89b ustawy o VAT) nie jest terminem do wykonania czynności. Zatem w sytuacji gdy ostatni dzień 90-dniowego terminu uprawdopodabniającego nieściągalność wierzytelności przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny od pracy – art
11 kwietnia 2025 r. resort finansów opublikował nową wersję projektu ustawy wprowadzającej zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur, który wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami etapowo. Do końca przyszłego roku będzie utrzymana możliwość wystawiania faktur z kas rejestrujących. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie do projektu do 25 kwietnia 2025 r.
Zagrożenie atakami cybernetycznymi dotyczy niemalże wszystkich przedsiębiorców. Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo firmy w cyberprzestrzeni.
Od 19 marca 2025 r. rodzice wcześniaków oraz noworodków hospitalizowanych po porodzie mają prawo do 8 albo do 15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej. Poniżej przedstawiamy procedurę krok po kroku, jak udzielać pracownikom takiego urlopu.
Zasady neutralności VAT i skuteczności wymagają aby podatnik mógł skierować swój wniosek o zwrot bezpośrednio do organów podatkowych gdy uzyskanie od sprzedawcy zwrotu nienależnie zapłaconego VAT po zmianie transakcji przez organy podatkowy na niepodlegającą opodatkowaniu, wydaje się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Tak orzekł TSUE w wyroku z 13 marca 2025 r. w sprawie C-640/23
Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne służy ustaleniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie osiągniętych dochodów/przychodów. Ma to na celu zweryfikowanie, czy roczna składka zdrowotna odpowiada sumie składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące. Przedsiębiorcy często zlecają to zadanie biurom rachunkowym.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej uregulowała kwestię oprocentowania nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia TSUE lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Po zmianach oprocentowanie od tego rodzaju nadpłat przysługuje od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu albo zaliczenia na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych.
W rozliczeniu rocznym PIT podatnicy mogą uwzględnić darowizny przekazane na określone cele. Ulgi podatkowe dotyczą m.in. darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwo, kult religijny, kształcenie zawodowe czy odbudowę niektórych zabytków - przypomina resort finansów.
MF potwierdziło, że w przypadku spółek nieruchomościowych i ich wspólników obowiązek składania informacji CIT-N1 i CIT-N2 determinuje sam fakt posiadania, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w takiej spółce.
Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. ZUS przypomina, że rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.
MF potwierdziło, że podatnik, który dokonuje wpłat na tacę online może je odliczyć od dochodu, jeżeli w tytule przelewów wskazał, że są to darowizny na cele kultu religijnego. W przypadku wpłat bez takiego wskazania, odliczenie jest możliwe tylko wtedy gdy podatnik posiada umowę darowizny, określającą zarówno wysokość wpłat jak i cel na jaki zostały dokonane. MF podkreśliło także, że odliczenie nie
Ponad 68 proc. badanych pracowników zadeklarowało zadowolenie z pracy, jednak 44 proc. spośród nich rozważa jej zmianę - wynika z badania "Barometr Rynku Pracy 2025". Blisko połowa badanych przedsiębiorstw przyznała, że w ostatnio miała problem z rotacją pracowników.
Zwolnienie z VAT usług prywatnego nauczania nie zależy od posiadania wykształcenia w zakresie konkretnego przedmiotu. Liczy się wiedza, a nie ukończenie studiów na określonym kierunku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W przypadku rolowania kontraktów terminowych mamy do czynienia z oderwaniem od funkcji zabezpieczającej wobec konkretnej transakcji finansowej. Takie działanie nie służy już jej zabezpieczeniu, lecz ma na celu osiągnięcie dodatkowego zysku – orzekł NSA.
Jestem jedynym udziałowcem spółki z o.o. Pełnię w niej funkcję członka zarządu nieodpłatnie. Czy w takiej sytuacji po stronie spółki powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?