W przyszłym roku mają zostać zmodyfikowane (złagodzone) zasady korzystania ze zwolnień lekarskich. Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje, że chory na L4 będzie mógł wykonywać incydentalne czynności, np. podpisać rachunek, listę płac czy list przewozowy, a także wybrać się na niezbędne zakupy, bez groźby, że ZUS nie wypłaci mu zasiłku chorobowego.
Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
Po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego może się okazać, że wybrany przez nas kandydat do pracy jedynie w stopniu minimalnym spełnia oczekiwania wynikające z ogłoszenia o pracę. Czy musimy mu zaproponować takie warunki zatrudnienia, jakie były w ogłoszeniu rekrutacyjnym? Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w dni świąteczne, tylko w przypadku wykonywania określonego rodzaju pracy. Kodeks pracy wskazuje kiedy praca w święta jest dozwolona. Jeżeli pracownik będzie wykonywał pracę 1 listopada, pracodawca powinien pamiętać o rekompensacie i udzieleniu mu dnia wolnego w innym terminie.
Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie powoduje pewne zachwianie w czasie pracy pracowników. Jak rozliczać czas pracy pracowników podczas zmiany czasu? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert, posługując się przykładem pracownika pracującego od godziny 22.00 do 6.00 rano. Obejrzyj wideoporadę.
"Ozusowanie" wszystkich umów cywilnoprawnych to jeden z kamieni milowych wpisanych do polskiego KPO, które rząd jest zobowiązany zrealizować do końca 2024 roku. Resort pracy zwrócił się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Reginalnej o przesunięcie terminu, co najmniej o rok. Zmiany są na tyle istotne dla przedsiębiorców i pracowników, że niezbędny jest co najmniej 6 miesięczny okres vacatio legis
Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających dłuższej hospitalizacji zyskają nowe uprawnienie - uzupełniający urlop macierzyński. Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, został przyjęty przez rząd. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni. Kto będzie mógł skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Ustawa wprowadza nowe preferencje dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i AR, w tym nową ulgę podatkową.
Od 8 do nawet 15 tygodni będą mogli wydłużyć urlop rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie lub takich, które wymagają dłuższego pobytu w szpitalu. 29 października 2024 r. rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Od 25 grudnia 2024 roku, Rzecznik Praw Obywatelskich zacznie realizować swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych sygnalistów. Tego dnia zostaną uruchomione specjalne kanały, dedykowane do przesyłania zgłoszeń. W jakiej formie sygnalista będzie mógł zgłaszać naruszenia prawa Rzecznikowi?
Pakiet liczby badań medycyny pracy będzie poszerzony - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Wśród obowiązkowych badań wymienił lipidogram, poziom cukru i określenie wskaźnika BMI.
Pierwsza pomoc w rozumieniu przepisów bhp to systemowe działania obejmujące zapewnienie odpowiednich środków do jej udzielania (punktów pierwszej pomocy lub apteczek), ustalonych w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami (lekarzem medycyny pracy), z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń, a także (obejmujące) pracowników odpowiednio przeszkolonych
Mam pracownicę, która non stop prosi o podwyżki i w tym już nie ma żadnego umiaru. Dobrze pracuje, ale nie tyle dobrze, żeby przy bardzo wysokich zarobkach próbować jeszcze więcej zarabiać. Konsultowałam jej pensję z innymi właścicielami biur rachunkowych i oni mówili, że jest bardzo wysoka i powinnam się zastanowić, czy jej nie zwolnić, bo widać ewidentną sprzeczność interesów, której nie da się rozwiązać
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać do ZUS wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, za wybrany miesiąc kalendarzowy. Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą, która zdecyduje się skorzystać z wakacji składkowych w grudniu, nie będzie mogła złożyć wniosku o refundację do PFRON, za miesiąc objęty ulgą. Taka sama zasada dotyczyć będzie również kolejnych