PIP zleciła w nakazie wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Czy możemy w jakiś sposób zakwestionować nakaz? Nie znaleźliśmy żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek wykonywania takich pomiarów. Jeśli jednak musimy wykonać nakaz PIP, to czy możemy dokonać pomiarów swoimi zasobami, czyli przez pracowników działu bhp, a nie zewnętrzną firmę? Czy osoby wykonujące
Od 19 marca 2025 r. pracownicy mogą korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy sprawiają jednak dużo problemów w praktyce. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące najtrudniejszych problemów w tym zakresie.
Pracownik złożył 29 stycznia 2025 r. prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 28 lutego 2025 r., na którą się zgodziliśmy. Nie przygotowaliśmy od razu dokumentów, sądząc, że mamy na to czas. Jednak 2 dni później otrzymaliśmy pismo, że pracownik ten został powołany do zawodowej służby wojskowej, a data stawienia się do służby to 15 lutego 2025 r. Czy w takim przypadku powinniśmy
Pracodawca, tworząc harmonogramy czasu pracy, musi pamiętać o kilku zasadach. Przy ich sporządzaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników, zagwarantować przestrzeganie norm dobowych i tygodniowych czasu pracy, doby pracowniczej oraz zapewnić minimalne okresy odpoczynku.
19 marca 2025 r. weszło w życie nowe rozporządzenie z 11 marca 2025 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, które wprowadziło nowy wniosek dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych bądź hospitalizowanych bezpośrednio po porodzie. Pozostałe wnioski dotyczące ustalania uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem
Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o uzupełniający urlop macierzyński. Wymaga on wskazania imienia i nazwisko pracownika, terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego i okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński. Pozostałe dotychczas obowiązujące wnioski o urlopy związane z rodzicielstwem nie ulegną zmianie.
Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej instruktaż ogólny w ramach wstępnego szkolenia bhp może być przeprowadzany za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Natomiast nie jest to dopuszczalne w przypadku instruktażu stanowiskowego, który powinien się odbywać na stanowisku pracy. Taką interpretację przedstawił resort pracy w piśmie z 14 marca 2025 r. w odpowiedzi na pytanie naszej
Pracownikowi kończy się umowa o pracę na okres próbny. Postanowiliśmy zatrudnić go na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy musimy wystawić mu świadectwo pracy obejmujące pracę na okres próbny?
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r., a ewentualna druga tura tych wyborów – 1 czerwca 2025 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, oraz dodatkowo do 5 dni wolnych od pracy.
Pracownik musi odbyć szkolenie bhp. Przeprowadzenie tego szkolenia będzie możliwe dopiero kilka dni po stawieniu się pracownika w pracy. Uważamy, że w takiej sytuacji za okres pomiędzy rozpoczęciem pracy a odbyciem obowiązkowego szkolenia należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie. Czy mamy rację?
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych wprowadziła nowe kody świadczenia/przerwy dotyczące zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Zmiany te weszły w życie 19 marca 2025 r.
Pracownik w wyniku przeprowadzonego konkursu został wybrany na stanowisko członka zarządu. Do końca kwietnia 2025 r. będzie zatrudniony u nas w firmie na stanowisku specjalisty ds. technicznych. Natomiast od 1 maja 2025 r. przechodzi na stanowisko członka zarządu ds. technicznych. Część obowiązków pozostanie z poprzedniego stanowiska, ale dojdą również nowe, związane z członkostwem w zarządzie. Czy
Pracownik pojawił się w pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Jeszcze tego samego dnia poszedł do lekarza i dostał zwolnienie lekarskie na ten dzień. Czy taki pracownik jest objęty ochroną zatrudnienia?