Podatnik wystawił fakturę z naszym starym adresem, który się w ostatnim czasie zmienił. Nie chce wystawić korekty, gdyż jego zdaniem to nieistotny błąd. Czy taki błąd odbiera nam prawo do odliczenia VAT z tego dokumentu?
Rolnik ma własną pasiekę. Ma zamiar sprzedawać pozyskany z niej miód i kilka innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Czy w tej sytuacji ma obowiązek rozliczać VAT?
Spółka z o.o. chce odkupić udziały od jednego ze wspólników, a następnie je umorzyć. Czy w tej sytuacji udziałowiec powinien wykazać przychód z tego tytułu?
Spółka kupiła maszynę czyszczącą do posadzek – samojezdną, akumulatorową – o wartości netto 35 000 zł. Spółka wykorzystuje ją do czyszczenia posadzki należącej do niej hali magazynowej. Jakie KŚT powinniśmy zastosować dla takiej maszyny? Chcielibyśmy ją amortyzować liniowo. Według jakiej stawki powinniśmy to robić?
Zamierzam wystawić fakturę zaliczkową dla jednego z kontrahentów. Zrobię to jeszcze przed otrzymaniem zaliczki. Czy w tej sytuacji na fakturze muszę podać datę otrzymania zapłaty?
Szef KAS potwierdził, że podatnik miał możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego dla wyprodukowanego piwa pomimo niezłożenia przez niego wniosku o wydanie certyfikatu małego producenta piwa. Wymóg ten obowiązywał w 2022 r. i został uchylony z dniem 1 stycznia 2023 r.
Spółka jawna jest podatnikiem CIT z uwagi na obecność wśród jej wspólników osoby prawnej (sp. z o.o.) i niezłożenie w terminie CIT-15J. Zastanawiamy się, czy możemy „utracić” status podatnika CIT w wyniku zmiany składu spółki wyłącznie na osoby fizyczne. Czy fakt, że naszym wspólnikiem przestanie być osoba prawna, skutkuje automatyczną utratą statusu podatnika CIT?
Firma produkuje i sprzedaje biżuterię ze złota i srebra, ale także sztuczną. Czy taką sprzedaż powinniśmy oznaczać w ewidencji JPK_V7 kodem GTU?
Od kwietnia 2025 r. rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jestem zwolniony podmiotowo z VAT. Czy mogę ująć w kosztach w pkpir biurko i komputer nabyte przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli tak, to jak mam je wycenić? Mam faktury za zakup tych rzeczy, ale są z 2020 r. (biurko) i 2021 r. (komputer). Każda z faktur opiewa na kwotę dużo niższą niż 10 000 zł. Czy w kosztach
Stowarzyszenie, zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, prowadzi klub sportowy i cały osiągany zysk przeznacza na działalność statutową, tj. na rozpowszechnianie kultury fizycznej i sportu w zakresie lekkoatletyki. Stowarzyszenie zorganizowało zawody sportowe, w ramach których przyjmowało opłaty startowe od uczestników zawodów. Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT?
MF potwierdziło, że dofinansowanie kosztów praktyk absolwenckich otrzymywane przez podmioty przyjmujące na takie praktyki stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu PIT albo CIT. Przychód ten nie jest zwolniony z podatku dochodowego.
Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Otrzymałem pierwszą fakturę od platformy Stripe z Irlandii za przetwarzanie płatności (Stripe processing fees). Faktury są wystawiane w następnym miesiącu. Czy jest obowiązek rejestracji do VAT UE firmy zwolnionej przedmiotowo z VAT, która korzysta z tej platformy? Czy rozliczamy import usług?
Dyrektor KIS po raz kolejny potwierdził, że zajęcia pozaszkolne dla dzieci powinny być opodatkowane stawką 23% VAT, a nie stawką 8% VAT. Tym razem takie stanowisko zajął w sprawie usług akrobatycznych dla dzieci z instruktorem – zmieniając wydaną w tej sprawie wiążącą informację stawkową.
Fiskus zmienił zdanie w sprawie stawki VAT na montaż wodomierza na własnym ujęciu wody. Przyznał, że usługa ta powinna być opodatkowana stawką 8% VAT, a nie stawką 23%, jak pierwotnie twierdził.
Czynny podatnik VAT chciałby w najbliższym czasie wybrać korzystanie ze zwolnienia podmiotowego. Czy ustalając prawo do tego zwolnienia, podatnik powinien uwzględnić wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, których dokonał w 2024 r.?
Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji wśród przedsiębiorców w Polsce. Umożliwia korzystanie z różnorodnych środków trwałych – od samochodów po specjalistyczne maszyny – bez konieczności ich natychmiastowego zakupu. Oprócz zalet praktycznych leasing niesie ze sobą również istotne konsekwencje podatkowe, które zostaną omówione w niniejszym artykule.
Otrzymaliśmy od klienta fakturę, która powinna być zapłacona z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Na fakturze nie było takiej adnotacji i niestety zapłaciliśmy błędnie bez podzielonej płatności. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy poprosić klienta o zwrot kwoty i zapłacić ponownie, prawidłowo, w mechanizmie podzielonej płatności? Co można zrobić, by nie narażać się na sankcję?
Spółka leasinguje samochody osobowe, którymi jeżdżą pracownicy. W jednej z ostatnich faktur zostaliśmy obciążeni dodatkową opłatą za niewykonanie obowiązkowego przeglądu okresowego pojazdu w ASO zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Samochód, którego to dotyczy, jest użytkowany przez pracownika, który z powodów zdrowotnych przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie wykonał okresowego przeglądu w przewidzianym
W okresie wiosenno-letnim rolnicy zawierają większą liczbę umów o pomocy przy zbiorach. Coraz częściej pomocnikami rolników są nie tylko polscy obywatele, ale również Ukraińcy i Białorusini. W związku z tym że rolnicy mają wątpliwości, w jaki sposób należy rozliczać PIT od takich umów, przypominamy te zasady.
Pracownik firmy, z którym rozwiązano umowę o pracę, nie zwrócił w terminie samochodu służbowego. Użytkował go bezprawnie przez ponad trzy tygodnie. Spółka zamierza obciążyć pracownika kosztami bezumownego korzystania z samochodu. Czy kwota takiego obciążenia będzie podlegać opodatkowaniu VAT?
Podatnik musi wystawić na życzenie kupującego duplikat faktury. Czy powinien on zostać uwzględniony w pliku JPK_VAT?