Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił rekomendacje, wnioski, spostrzeżenia po roku obowiązywania nowych przepisów wynikających z rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory.
Rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego wracają do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, gdy opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia lub niania. Od 1 października do ZUS wpłynęło 107,6 tys. wniosków o to świadczenie.
Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających dłuższej hospitalizacji. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni. Kto będzie mógł skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego?
Od 1 do 18 listopada przedsiębiorcy złożyli 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada.
Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, lecz nie osiąga określonego wskaźnika zatrudnienia tych osób, ma obowiązek dokonania wpłaty na PFRON. Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość przekazywanych wpłat. Jest to konsekwencja wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 roku.
Komisja Europejska przedstawiła propozycję stworzenia wspólnego dla całej UE portalu, gdzie państwa członkowskie mogłyby zgłaszać delegowanie pracowników. Nowy serwis umożliwi pracodawcom korzystanie z jednego wspólnego formularza, do zgłaszania pracowników delegowanych, zamiast z 27 różnych formularzy krajowych.
Firma, która zatrudnia żołnierza Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy będzie mogła skorzystać z nowej ulgi podatkowej składając zeznanie za 2025 rok. Maksymalna wysokość ulgi wyniesie 24 tys. zl, jeżeli żołnierz pełni służbę co najmniej od 5 lat. Nowelizacja zwolniła również przedsiębiorców z obowiązku wypłaty odprawy zatrudnianym żołnierzom.
Zmarł pracownik, który był zatrudniony u pracodawcy przez 18 lat. Pozostawił po sobie żonę i dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze śmiercią pracownika?
Dla podmiotów tworzących zfśs koniec roku to przede wszystkim obowiązek dokonania korekty odpisu na fundusz. Jest ona wynikiem porównania kwoty odpisu ustalonej według planowanego stanu zatrudnienia z kwotą obliczoną zgodnie z faktycznym zatrudnieniem w danym roku. Zdarza się, że po przeprowadzeniu tej korekty i jednocześnie analizy wydatkowanych środków konieczna lub przydatna staje się zmiana regulaminu
Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. niektórzy pracownicy jednostek samorządu terytorialnego mają prawo do dodatku motywacyjnego. Dodatek ten, zgodnie z rządowym programem dofinansowania wynagrodzeń tych grup pracowników, jest wyłączony z podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagród rocznych. Z wyjaśnień
Coraz większa liczba pracodawców decyduje się na wprowadzanie dla pracowników zadaniowego systemu czasu pracy. Ma to związek nie tylko z rosnącym zapotrzebowaniem na pracę zdalną, w ramach której system ten sprawdza się najlepiej, ale również z rosnącą potrzebą elastycznego zatrudnienia wśród pracowników.
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony poinformowała pracodawcę, że zaszła w ciążę. Pracodawca nie jest zadowolony z jej pracy. Czy dopóki pracownica nie ukończy 12 tygodnia ciąży, pracodawca może wręczyć jej wypowiedzenie?
Sejm na posiedzeniu 8 listopada 2024 r. zdecydował, że poselski projekt ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy zostanie skierowany do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu.
Kontrole przeprowadzone przez inspektorów pracy potwierdzają, że rozliczanie czasu pracy stanowi jedno z największych wyzwań dla służb kadrowych. W odpowiedzi na te trudności, Główny Inspektorat Pracy (GIP) postuluje wprowadzenie obowiązku przechowywania harmonogramów czasu pracy przez okres trzech lat. Dodatkowo, rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma zapewnić pracownikom wynagrodzenie
W piątek zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Regulacja zakłada, że Wigilia będzie wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w poprzednich latach była aktualizowana dwukrotnie - od 1 stycznia i od 1 lipca. W 2025 roku płaca minimalna zmieni się tylko raz. Ile wyniesie od 1 stycznia 2025 roku?
Wprowadzenie mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej i wydłużenie do 3 miesięcy terminu ważności zaświadczeń lekarskich dołączanych do wniosku o wydanie orzeczenia to najważniejsze zmiany przewidziane projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
W przyszłym roku mają zostać zmodyfikowane (złagodzone) zasady korzystania ze zwolnień lekarskich. Projekt ustawy w tej sprawie przewiduje, że chory na L4 będzie mógł wykonywać incydentalne czynności, np. podpisać rachunek, listę płac czy list przewozowy, a także wybrać się na niezbędne zakupy, bez groźby, że ZUS nie wypłaci mu zasiłku chorobowego.
Rada Ministrów przyjęła 29 października 2024 r. przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
Po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego może się okazać, że wybrany przez nas kandydat do pracy jedynie w stopniu minimalnym spełnia oczekiwania wynikające z ogłoszenia o pracę. Czy musimy mu zaproponować takie warunki zatrudnienia, jakie były w ogłoszeniu rekrutacyjnym? Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w dni świąteczne, tylko w przypadku wykonywania określonego rodzaju pracy. Kodeks pracy wskazuje kiedy praca w święta jest dozwolona. Jeżeli pracownik będzie wykonywał pracę 1 listopada, pracodawca powinien pamiętać o rekompensacie i udzieleniu mu dnia wolnego w innym terminie.
Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie powoduje pewne zachwianie w czasie pracy pracowników. Jak rozliczać czas pracy pracowników podczas zmiany czasu? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert, posługując się przykładem pracownika pracującego od godziny 22.00 do 6.00 rano. Obejrzyj wideoporadę.
"Ozusowanie" wszystkich umów cywilnoprawnych to jeden z kamieni milowych wpisanych do polskiego KPO, które rząd jest zobowiązany zrealizować do końca 2024 roku. Resort pracy zwrócił się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Reginalnej o przesunięcie terminu, co najmniej o rok. Zmiany są na tyle istotne dla przedsiębiorców i pracowników, że niezbędny jest co najmniej 6 miesięczny okres vacatio legis