03.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.448.2020.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.448.2020.1.AC

Obowiązki podatkowe w związku ze zmianą proporcji udziałów po zakończeniu roku obrotowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczy przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2020 r. (data wpływu 19 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych w związku ze zmianą proporcji udziałów po zakończeniu roku obrotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków podatkowych w związku ze zmianą proporcji udziałów po zakończeniu roku obrotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka). W Spółce oprócz Wnioskodawcy będą uczestniczyć inni wspólnicy (dalej: Pozostali wspólnicy). Rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Wnioskodawca posiada określony udział w zysku (dalej: Proporcja tymczasowa), jednak w nowym roku obrotowym może wystąpić sytuacja, w której Wnioskodawca i Pozostali wspólnicy podejmą jednomyślną uchwałę o podziale zysku Spółki na koniec poprzedniego roku obrotowego, na mocy której Wnioskodawcy zostanie wypłacony zysk większy niż przypadający na Niego udział w zysku Spółki, na koniec roku podatkowego (dalej: Proporcja ostateczna).

W związku z tym po zakończeniu roku obrotowego może okazać się, że w uchwale o podziale zysku podjętej przez Wnioskodawcę i Pozostałych wspólników zysk przypadający Wnioskodawcy będzie nieproporcjonalny do zapłaconych przez Niego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT), gdyż Wnioskodawca w ciągu roku obrotowego płaci zaliczki na PIT od dochodu proporcjonalnego do udziału w zysku Spółki, natomiast podział zysku na koniec roku, w wysokości większej niż przysługujący Mu udział w zysku Spółki na koniec roku podatkowego, nastąpi w nowym roku obrotowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne