Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.322.2020.1.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.322.2020.1.IR
Obowiązki płatnika w związku z opłaceniem polis ubezpieczeniowych pracownikom
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z opłaceniem polis ubezpieczeniowych pracownikom w części dotyczącej:
- kosztów leczenia za granicą jest prawidłowe,
- w pozostałej części jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z opłaceniem polis ubezpieczeniowych pracownikom.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865, z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT), podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce, mającym miejsce siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca zatrudnia pracowników (osoby fizyczne, będące podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT; dalej: Pracownicy), którzy realizując swoje obowiązki służbowe, odbywają również podróże zagraniczne. Wnioskodawca, w ramach organizacji ww. podróży, może zapewnić dodatkowo Pracownikom ubezpieczenie (obejmujące koszty leczenia, koszty ratownictwa, pomoc prawną, NNW, ochronę bagażu, odpowiedzialność cywilną; dalej: Pełne ubezpieczenie). Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Wnioskodawcy, Pracownicy udający się w delegację mogą podjąć decyzję o objęciu ich Pełnym ubezpieczeniem. W ramach Pełnego ubezpieczenia, Wnioskodawca nie ma jednak możliwości wyodrębnienia kwoty składek (tj. rozdzielenia poszczególnych składowych danej składki ubezpieczeniowej, na poszczególne elementy ubezpieczenia), a przedmiotowe ubezpieczenie rozliczane jest odrębnie za każdy dzień. Podkreślić również należy, że Pracownik, który podejmie decyzję o przystąpieniu do Pełnego Ubezpieczenia, nie ma możliwości zadecydowania o jego zakresie, bądź zrezygnowania z jego części składowych. Przedmiotowe Pełne ubezpieczenie na wniosek pracownika - zapewniane jest przez Wnioskodawcę przy każdej podróży zagranicznej, celem zabezpieczenia się przed powstaniem potencjalnych wydatków związanych ze szkodami Pracownika powstałymi w podróży służbowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty