Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.447.2019.3.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.447.2019.3.MM
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2019 r. (data wpływu 3 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia, które ma podpisaną umowę z Gminą jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia, które ma podpisaną umowę z Gminą.
We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Planuje rozpoczęcie działalności z dniem 1 września 2019 r. Wnioskodawca jest radcą prawnym. Od września 2019 r. planuje rozpocząć działalność gospodarczą kancelarię radcy prawnego, w której będzie prowadził sprawy sądowe, sporządzał opinie prawne i wykonywał wszelkie czynności związane z obsługą prawną osób fizycznych i osób prawnych.
Od stycznia 2019 r. Wnioskodawca jest związany umową zlecenia z K. świadcząc poradnictwo prawne w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP) na rzecz Gminy. K. ma podpisaną umowę z Gminą. Poradnictwo w ramach NPP zorganizowane jest w punktach wyznaczonych i wyposażonych przez Gminę. Gmina wskazuje godziny dostępności danego punktu NPP. Klient otrzymuje poradę bezpłatnie, po spełnieniu wymagań wskazanych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawniczej. Klient zapisuje się poprzez stronę internetową lub przychodzi bez wskazania godziny. W celu uzyskania porady klient wypełnia dokumentację, którą następnie przekazuje się do K., a następnie do Gminy. Wnioskodawca nie świadczy klientom usług poza spotkaniami w NPP. Klienci nie mogą umówić się z Wnioskodawcą poza poradnictwem. Wnioskodawca nie ma wpływu na to kto i z jakimi sprawami przyjdzie do danego punktu. W przypadku sporządzenia projektu pisma czy pisma procesowego Wnioskodawca nie podpisuje się pod tym pismem. Odpowiedzialność za świadczenie usług ponosi K. Wnioskodawca nie posiada pełnomocnictwa do reprezentowania klienta ani K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty