Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.246.2019.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.246.2019.1.JG
Moment poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu bezpośrednich kosztów akwizycji ubezpieczyciela, podatkowe rozliczenie przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2019 r. (data wpływu 12 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu bezpośrednich kosztów akwizycji ubezpieczyciela jest nieprawidłowe,
- podatkowego rozliczenia przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu bezpośrednich kosztów akwizycji ubezpieczyciela oraz podatkowego rozliczenia przychodów z tytułu prowizji reasekuracyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność ubezpieczeniową, o której mowa w grupach 1-16 i 18 Działu II załącznika do ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej [Dz.U. z 2017 r., poz. 1170 ze zm.], tj. działalność związaną z ubezpieczeniami osobowymi i majątkowymi, w tym casco pojazdów, ubezpieczeniami przedmiotów w transporcie oraz OC komunikacyjnym, ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej, ryzyk finansowych i assistance. Ponadto, Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie oceny ryzyka i szacowania poniesionych strat.
Wnioskodawca zawiera umowy ubezpieczenia co do zasady na okresy 12 miesięcy, przy czym przy pozyskiwaniu Klientów (ubezpieczających) Wnioskodawca korzysta z usług pośredników ubezpieczeniowych, którzy wykonują szereg czynności faktycznych i prawnych (tj. doradzanie, proponowanie lub wykonywanie innych czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umów ubezpieczenia, a także zawieranie umów ubezpieczenia w imieniu Wnioskodawcy). W zamian za wykonywane usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego pośrednikom przysługuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie w formie prowizji (stanowiącej określony procent sumy składki ubezpieczeniowej przewidzianej w umowie ubezpieczenia, w której zawarciu uczestniczył dany pośrednik).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty