08.07.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.199.2019.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.199.2019.1.MW

Skutki podatkowe wniesienia w formie aportu gruntu do spółki jawnej oraz skutki podatkowe sprzedaży gruntu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2019 r. (data wpływu 28 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych wniesienia w formie aportu gruntu do spółki jawnej jest prawidłowe,
  • skutków podatkowych sprzedaży gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych wniesienia w formie aportu gruntu do spółki jawnej,
  • skutków podatkowych sprzedaży gruntu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, który nie prowadzi i nigdy nie prowadził działalności gospodarczej.

Wnioskodawca posiada 50% udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej (dalej jako Grunt). Udział Wnioskodawcy we własności Gruntu potwierdza akt notarialny z dnia 15.04.1993 r. wówczas Wnioskodawca zakupił Grunt nie z zamiarem jego dalszej odsprzedaży, lecz w celu ulokowania posiadanego przez siebie kapitału.

Drugim ze współwłaścicieli Gruntu jest żona Wnioskodawcy. Grunt ten został nabyty przez małżonków wspólnie i od czasu jego nabycia znajduje się w prywatnym majątku wspólnym małżonków.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu Gruntu. Grunt nie był nigdy wykorzystywany na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wnioskodawca wraz z żoną, będący właścicielami Gruntu, oboje są również wspólnikami w spółce jawnej (dalej jako: Spółka). Każdy z nich posiada 50% praw udziału w zysku Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne