Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.946.2018.1.ICz, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.946.2018.1.ICz
Prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 listopada 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018r.), uzupełnionym pismem z 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2018 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej organizuje szkolenia z bezpiecznej jazdy (.) opodatkowane 23% podatkiem VAT. Szkolenia odbywają się w godzinach od 8-18-tej, w związku z tym Wnioskodawca ponosi wydatki z tytułu wynajmu toru na jazdy, materiałów szkoleniowych, koszty zabezpieczenia medycznego szkolenia a także koszty wyżywienia uczestników szkoleń (zakup produktów spożywczych takich jak kiełbasa, pieczywo, musztarda, woda, kawa, herbata, cukier, soki lub gotowe obiady w cenie 20-30 zł w postaci cateringu dowożone na tor wyścigowy gdzie odbywają się zajęcia). Nabywane wyżywienie dla uczestników szkolenia jest związane wyłącznie z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT i niekorzystających ze zwolnienia z podatku VAT. Nabywane wyżywienie uczestników szkolenia w postaci zakupu produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadów (catering) są dokumentowane fakturami VAT z wykazaną kwotą podatku VAT, w których jako nabywca figuruje Wnioskodawca. Faktury dotyczą następujących czynności: dla gotowych obiadów w postaci cateringu dowożonego na tor - usługa cateringowa - obiady, dla zakupionych artykułów spożywczych pisze konkretnie jaki to artykuł, jednostka miary, cena, wartość, kwota netto, kwota podatku VAT, kwota brutto oraz wszystkie inne elementy, które powinna zawierać faktura wystawiona zgodnie z art. 106e.1 ustawy o VAT. Zakupione między innymi art. spożywcze i catering (obiady) posiadają następujące PKWiU:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty