10.07.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.320.2018.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.320.2018.1.JG

opodatkowanie podatkiem VAT opłat eksploatacyjnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2018 r. (data wpływu 20 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat eksploatacyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat eksploatacyjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dom Handlowy prowadzi działalność polegającą na administrowaniu budynkiem, w którym znajdują się lokale użytkowe członków spółdzielni. Zgodnie z wpisem do KRS przeważającym rodzajem działalności jest zarządzenie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (kod 68.32.Z). Spółdzielnia zgodnie ze statutem administruje budynkiem, w którym znajdują się lokale, które są własnością członków spółdzielni. Spółdzielnia zarządza również nieruchomością gruntową będącą współwłasnością członków spółdzielni. Na podstawie statutu członkowie spółdzielni są zobowiązani pokrywać, w formie opłat eksploatacyjnych, koszty eksploatacji lokali oraz koszty eksploatacji części budynku, stanowiącej współwłasność wszystkich członków spółdzielni w wysokości określonej przez Zarząd. Koszty te to: dostawa energii elektrycznej, c.o. i wody, odbiór ścieków, utrzymanie porządku i czystości, remonty i konserwacja budynku oraz inne koszty związane w eksploatacją budynku w tym wynagrodzenia. Spółdzielnia nalicza opłaty, o których mowa wyżej doliczając do nich podatek VAT. W budynku, którym administruje spółdzielnia znajdują się tylko lokale użytkowe. Spółdzielnia wynajmuje także część placu, będącego w wieczystym użytkowaniu członków spółdzielni, na podstawie umowy najmu przedsiębiorcom wykorzystującym ten teren na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Obroty w poprzednich latach osiągane przez spółdzielnię z tytułu poboru opłat i najmu przekraczały 200.000 zł. W 2018 r. zgłaszają się do Spółdzielni jej członkowie, twierdząc że do opłat eksploatacyjnych Spółdzielnia nie powinna doliczać podatku, powołując się przy tym na praktykę innych spółdzielni. Zdaniem zarządu Spółdzielni jedyną podstawą do zwolnienia byłby w tym przypadku art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, który zwalnia z VAT czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych. W przypadku, którego dotyczy niniejszy wniosek, to zwolnienie nie może mieć zastosowania, ponieważ w spółdzielni nie ma lokali mieszkaniowych, o których mowa w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne