18.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.425.2024.3.MPU

Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT przy sprzedaży lokali.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 19 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii czy po przeprowadzonych remontach i wyodrębnieniu ksiąg wieczystych dla X lokali mieszkalnych i uzyskaniu zaświadczeń o samodzielnych lokalach mieszkalnych, sprzedając te lokale Spółka będzie miała możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, wpłynął 19września 2024 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 listopada 2024 r. (wpływ 21 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego wraz z uzupełnieniem

Spółka A. Sp. z o.o. zamierza przeprowadzić inwestycję polegającą na zakupie zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ul. (…). Nieruchomość zapisana jest pod księgą wieczystą (…), gdzie jest zaklasyfikowana jako grunt i budynek stanowiący odrębną nieruchomość. Nieruchomość jest zabudowana (…) -kondygnacyjnym budynkiem ((…) kondygnacji nadziemnych oraz (…) kondygnacje podziemne) o całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej (…) m2. Spółka jest  czynnym podatnikiem VAT. Zakup nieruchomości będzie zwolniony z opodatkowaniem podatkiem VAT, a od przyszłych nakładów na remont i adaptację Spółka nie odliczy podatku VAT naliczonego.

Budynek będzie stanowił składnik zapasów, jako towar handlowy Spółki, ponieważ służyć będzie wyłącznie do podziału na osobne lokale, remoncie i odsprzedaży. Nabyta nieruchomość nie zostanie zaliczona do środków trwałych i nie będzie podlegać amortyzacji. Nakłady na remont i adaptację lokalów docelowo mogą przekroczyć 30% wartości nieruchomości. Budynek składa się w większości z powierzchni typu open-space. Dwie podziemne oraz kondygnacja na pierwszym poziomie nadziemnym (parter) pozostaną jako lokale niemieszkalne. Pomieszczenia od poziomu Do istniejących pomieszczeń będą dołożone ściany, z bardzo małą ilością wyburzeń. Wszystkie elementy nośne pozostaną w niezmienionej formie. Rozprowadzone zostaną nowe instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i wentylacyjne. Ogrzewanie pozostanie bez zmian. Docelowo z księgi wieczystej ma dojść do wyodrębnienia samodzielnych lokali mieszkalnych. Przedmiotowe lokale będą spełniać definicję samodzielnego lokalu mieszkalnego, które będą przeznaczone do stałego zamieszkiwania. Wszystkie ponoszone nakłady na remont podniosą cenę nabycia lokalu, a sprzedaż będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Nakłady nie będą stanowić ulepszenia w rozumieniu art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieruchomość zostanie nabyta bez możliwości odliczenia podatku VAT, a od przyszłych nakładów na remont i adaptację Spółka nie odliczy podatku VAT naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne