08.06.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.143.2018.1.DW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.143.2018.1.DW

Czy Wnioskodawczyni ma prawo rozliczyć wydatki związane z prowadzonymi pracami budowlano-remontowymi (w tym wykończeniowymi) w lokalu mieszkalnym jako koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 6c updf w sytuacji, gdy koszty te zostały poniesione przed formalnym zakupem nieruchomości, jednakże posiadała wówczas skuteczne i ważne roszczenie o nabycie tego lokalu wynikające z zawartych: umowy rezerwacyjnej, umowy przedwstępnej oraz umowy z pierwotnymi rezerwującymi, a ostatecznie lokal ten nabyła w stanie deweloperskim jako pierwotny nabywca (właściciel)?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni była współwłaścicielką mieszkania w S przy ul. N... Po zakończonych studiach medycznych i stażu podyplomowym Wnioskodawczyni otrzymała stypendium naukowe D i prowadziła badania naukowe na terenie N. Wiosną w 2009 r. Wnioskodawczyni postanowiła nabyć mieszkanie, w którym mogłaby mieszkać z dziećmi w czasie pobytu w Polsce. W tamtej chwili Wnioskodawczyni nie miała stałej pracy więc zwróciła się o pomoc w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego do rodziców. Pomiędzy Wnioskodawczynią a jej rodzicami zawarta została umowa, w myśl której znalezione mieszkanie przy ul. J w S miało zostać zarezerwowane przez rodziców Wnioskodawczyni, a następnie na nią scedowane. Umowa rezerwacyjna została zawarta w dniu 3 sierpnia 2009 r., a następnie w dniu 15 września 2009 r. została zawarta umowa przedwstępna, zmodyfikowana aneksem z dnia 6 października 2009 r. W paragrafie 3.1. aneksu dokonano zmiany umowy przedwstępnej w ten sposób, że zastrzeżono możliwość wskazania przez rezerwujących innej osoby jako ostatecznego nabywcy. Zmiana ta związana była właśnie z koniecznością umożliwienia nabycia lokalu przez Wnioskodawczynię.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne