Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.33.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.33.2018.1.MM
Moment powstania przychodu z tytułu najmu (podmiot zarządzający)
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2018 r. (data wpływu 16 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu najmu nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 stycznia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką nieruchomości o powierzchni użytkowej 1 337 m (2 lokale użytkowe zajmują 40 m, pozostała powierzchnia to 33 lokale mieszkalne). Z tytułu najmu nieruchomości Wnioskodawczyni osiąga przychody, które rozliczane są na zasadach ogólnych. Zarządzanie nieruchomością zostało powierzone zarządcy nieruchomości. Należne kwoty z tytułu najmu najemcy wpłacają na konto bankowe, należące do zarządcy wynajmowanej nieruchomości. Konto bankowe zostało założone wyłącznie do celów związanych z przedmiotową nieruchomością. Z rachunku bankowego regulowane są zobowiązania z tytułu dostaw mediów oraz kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości (tj. sprzątanie, zarządzanie, podatek od nieruchomości, przeglądy techniczne, naprawy i konserwacje, energia, opłaty pocztowe, bankowe, koszty wpisów sądowych, usługa księgowa, ubezpieczenie, dostawa wody i odbiór ścieków, wywóz nieczystości, artykuły gospodarcze). Środkami zgromadzonymi na koncie bankowym dysponuje tylko zarządca nieruchomości, żaden ze współwłaścicieli nie może dysponować środkami samodzielnie. Po zakończeniu i rozliczeniu roku podatkowego zarządca przelewa na konta poszczególnych współwłaścicieli należną według udziału część dochodu. Otrzymane środki pieniężne podlegają opodatkowaniu w momencie faktycznego postawienia do dyspozycji właściciela, czyli w dacie przelewu z konta, pozostającego w dyspozycji zarządcy, na indywidualne konta właścicieli - zgodnie z art. 11 ust. 1 oraz z art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty