Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.585.2017.1.JN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.585.2017.1.JN
Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedaży czynności zakwalifikowanej do PKWiU 16.23.20.0 Prefabrykowane budynki z drewna.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 17 listopada 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedaży czynności zakwalifikowanej do PKWiU 16.23.20.0 Prefabrykowane budynki z drewna jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedaży czynności zakwalifikowanej do PKWiU 16.23.20.0 Prefabrykowane budynki z drewna.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
A; - Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
B;
przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy są:
- PKD 41.20.2 Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych;
- PKD 45.21.A Wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
W ramach swojej działalności, Spółka nabywa od swojego kontrahenta osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (która jest podmiotem zainteresowanym w ramach złożonego wniosku, niebędącym stroną postępowania dalej: Usługodawca), świadczenia polegające na prefabrykacji (wytwarzaniu) budowlanych elementów sposobem przemysłowym w oparciu o konstrukcje z drewna. Usługodawca Spółki jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Usługodawca Spółki prefabrykuje elementy budynków w halach produkcyjnych znajdujących się w zakładzie Wnioskodawcy. Prefabrykacja elementów wykonywana jest z materiałów budowlanych powierzonych przez Spółkę na rzecz Usługodawcy w oparciu o zlecenie Spółki (Wnioskodawcy). Na potrzeby omawianych prac, Usługodawca dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi i wykonuje prace przy pomocy narzędzi i urządzeń, które są własnością Wnioskodawcy, a są przez Usługodawcę od niego odpłatnie wynajmowane. W kolejnym etapie, sprefabrykowane elementy budowlane będące własnością Spółki, mogą być przedmiotem zwykłej dostawy towarów (co do zasady na rzecz unijnych kontrahentów zagranicznych, którzy już bez udziału Spółki wznoszą budynki z wykorzystaniem dostarczonych elementów), lub też są wykorzystane przez Wnioskodawcę do świadczenia usług budowlanych, polegających na wznoszeniu budynków z tych elementów. Wznoszone przez Spółkę budynki mogą mieć charakter zarówno mieszkalny, jak i niemieszkalny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty