04.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.625.2024.3.ALN

Ustalenie czy wnioskodawca będzie podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 24 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy będzie Pani podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. Uzupełniła go Pani pismami według daty wpływu 18 września 2024 r. i 25 września 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniach wniosku z 18 września 2024 r. i 25 września 2024 r.)

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (…), podlegającą wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz podlegającą na terytorium Rzeczypospolitej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawczyni zgodnie z PKD (41.20.Z) są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Obecnie Wnioskodawczyni rozważa zmianę modelu biznesowego swojego przedsiębiorstwa poprzez założenie spółki z.o.o., która będzie pozyskiwać inwestycje od generalnych wykonawców, następnie spółka Wnioskodawczyni będzie zawierała umowę z Wnioskodawczynią na wykonywanie robót budowlanych na rzecz generalnego wykonawcy, a Wnioskodawczyni będzie wykonywać te pracę przy pomocy innych podwykonawców.

Generalny wykonawca zawierałby umowę na podwykonawstwo ze spółką Wnioskodawczyni spółka Wnioskodawczyni z Wnioskodawczynią, a Wnioskodawczyni prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą miałaby przeprowadzić cały proces budowlany przy pomocy dalszych podwykonawców. Konieczność założenia spółki pojawiła się z uwagi na fakt, że zdecydowana większość generalnych wykonawców nie chce współpracować z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdecydowanie bardziej preferowaną i dobrze postrzeganą przez generalnych wykonawców jak i Inwestorów są przedsiębiorstwa prowadzone w formie spółek. W rozmowach z generalnymi wykonawcami często słychać było głosy, że pomysł na realizację inwestycji przez Wnioskodawczynię oraz forma i sposób przeprowadzenia całego procesu wydaje się kusząca i optymalna kosztowo oraz organizacyjnie, jednak z uwagi odbiór społeczny potencjalnych klientów inwestora (w przypadku budowy mieszkań) oraz renomę inwestora, jak i generalnego wykonawcy nie mogą pozwolić oni sobie na to, żeby przenieść możliwość budowy określonej inwestycji na rzecz osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego w zamyśle Wnioskodawczyni rozważa opisany model biznesowy, poprzez dodanie ogniwa pośredniczącego w zawarciu umowy pomiędzy generalnym wykonawcą w Wnioskodawczynią w postaci spółki prawa handlowego założonej przez Wnioskodawczynię.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne