12.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.432.2024.3.DS

Transakcja sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1);

·zwolnienia od podatku od towarów i usług transakcji sprzedaży wyodrębnionej własności lokalu wraz z miejscem parkingowym (pytanie oznaczone we wniosku nr 2);

·zastosowania zasad zwolnienia od podatku od towarów i usług w stosunku do pobranych zaliczek (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 16 października 2024 r. (wpływ 21 października 2024 r.) oraz pismem z 24 października 2024 r. (wpływ 30 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca nabył (…) nieruchomość położoną w miejscowości (…), tj. zabudowaną budynkiem mieszkalno-pensjonatowym działkę gruntu (…). Nieruchomość nabyto od osoby fizycznej, transakcja nie podlegała podatkowi VAT przy zakupie.

Nabyta nieruchomość nie będzie wykorzystywana na cele własnej działalności gospodarczej jako środek trwały. Nabycie jej ma charakter wyłącznie inwestycyjny. Po dokonaniu nakładów remontowo-budowlanych zbycie jako towar handlowy. Wartość tych nakładów nie przekroczy 30% ceny nabycia tej nieruchomości.

Wnioskodawca w okresie posiadania przedmiotowej nieruchomości będzie dokonywał nakładów budowlanych, czego efektem będzie wyodrębnienie przeznaczonych na sprzedaż własności lokalowych (nowy wpis do ksiąg wieczystych) z trwale przypisanym mu miejscem parkingowym (jeden wpis do księgi wieczystej obejmujący lokal jako własność wraz z proporcjonalnym udziałem w gruncie obejmującym konkretne miejsce parkingowe). Wnioskodawca nie będzie zbywać parkingu jako odrębnego przedmiotu własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne