Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.754.2024.2.MŻ
Wniesienie aportem środków trwałych i towarów handlowych za przedsiębiorstwo i wyłączenia transakcji z opodatkowania.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 października o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia czy wniesienie aportem środków trwałych i towarów handlowych wchodzących w skład JDG do nowo powstałej spółki cywilnej będzie stanowiło zbycie przedsiębiorstwa a tym samym transakcja ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 29 listopada 2024 r. (wpływ 29 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 2007 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca zajmuje się głównie sprzedażą, dzierżawą oraz naprawą komputerów, drukarek i kserokopiarek, itp. Wnioskodawca pod koniec 2024 r. zamierza zawrzeć z bratem umowę spółki cywilnej i od 31 grudnia 2024 r. kontynuować dalej działalność w formie spółki cywilnej.
Towary handlowe i środki trwałe, które Wnioskodawca posiada obecnie w prowadzonej działalności zamierza wnieść aportem do nowo powstałej spółki. Spółka będzie czynnym podatnikiem podatku VAT. W działalności gospodarczej Wnioskodawca od lat bierze udział w przetargach m.in. zamówienia publiczne. Przetargi organizowane są m.in. w grudniu i dotyczą umów na następny rok, dlatego Wnioskodawca nie może zlikwidować prowadzonej przez Niego indywidualnej działalności gospodarczej po przystąpieniu do spółki. Spółka z uwagi na niespełnienie warunków, m.in. brak doświadczenia nie mogła przystąpić do przetargów. Główny dochód zależy od kontynuacji zawartych umów i pozyskiwaniu nowych na 2025 r. Dlatego, aby wywiązać się z zawartych umów oraz aby mieć możliwość zawalczenia o pozyskanie nowych kontraktów, Wnioskodawca jest zmuszony przez jakiś czas kontynuować prowadzenie działalności również w formie dotychczasowej. Wnioskodawca docelowo zamierza zlikwidować jednoosobową działalność i prowadzić działalność tylko i wyłącznie w formie spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty