15.09.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.462.2017.2.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.462.2017.2.MN

Stawka podatku obowiązującej dla świadczonych usług krótkotrwałego wynajmu apartamentu sklasyfikowanych w PKWiU 55.20.1 oraz sposób dokumentowania świadczonych usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2017 r. (data wpływu) uzupełnionym w dniach 8 i 14 września 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku obowiązującej dla świadczonych usług krótkotrwałego wynajmu apartamentu sklasyfikowanych w PKWiU 55.20.1 jest prawidłowe,
  • sposobu dokumentowania świadczonych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2017 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 8 i 14 września 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług zasad opodatkowania oraz dokumentowania usług wynajmu apartamentu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan osobą fizyczną, której głównym źródłem utrzymania jest umowa o pracę w Urzędzie Miasta. Jest Pan współwłaścicielem apartamentu w K. (60% udziałów) wspólnie z mamą (40% udziałów). Zarówno Pan, jak i Pana matka jesteście czynnymi podatnikami VAT. Z racji wieku głównym źródłem utrzymania Pana matki jest emerytura. Wynajem apartamentu zlecili Państwo operatorowi, który zajmuje się wydawaniem kluczy, procesami noclegowymi, sprzątnięciem po pobycie gościa. Z tego tytułu w miesiącu, w którym występuje najem Pan i Pana mama wystawia faktury i odprowadza VAT, a płatność następuje za pomocą przelewów bankowych. Świadczona usługa dotyczy wyłącznie noclegu z własnym aneksem kuchennym bez wyżywienia i innych usług. Najem jest krótkoterminowy na kilka dni w miesiącu. W związku z charakterem Pana pracy zawodowej nie może Pan prowadzić działalności gospodarczej poprzez wpis w CEIDG. Poza tym najem nie jest Pana głównym zajęciem czy źródłem utrzymania. Występują do Pana znajomi, którzy chcieliby odpłatnie w cenie niższej niż przez biuro operatora skorzystać z wynajmu apartamentu na kilka dni sporadycznie w roku. Apartament ma status lokalu niemieszkalnego. W przypadku zapytań gości odsyła Pan do biura operatora (odpłatność następuje wg stawki podawanej przez operatora). Jednak w przypadku bliskich znajomych może Pan zastosować uzgodnioną cenę głównie na pokrycie kosztów wynajmu, jak sprzątnięcie po pobycie, prąd, woda i ewentualny zysk itp. z pominięciem prowizji operatora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne