Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.232.2017.1.IP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPP2.4512.232.2017.1.IP
Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z inwestycją.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2017 r. (data wpływu 28 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z inwestycją jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z inwestycją.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność jednoosobowo, polegającą na skupie i handlu surowcami wtórnymi oraz wynajmie lokali użytkowych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie ksiąg handlowych. W 2012 r. Zainteresowany zakupił nieruchomość budowlaną na firmę. Działka została zakupiona celem wybudowania tam budynku i poszerzenia działalności Zainteresowanego. Wnioskodawca ma zamiar prowadzić tam działalność gospodarczą polegającą na wynajmie znajdujących się tam lokali dla celów usługowych, tj. np. dla usług biura rachunkowego, projektowego, usług fryzjerskich itp. W listopadzie 2013 r. firma Zainteresowanego uzyskała od starostwa pozwolenie na budowę Budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wnioskodawca nie mógł przedłożyć do pozwolenia innego projektu (np. na budynek usługowy), bowiem ówczesny plan zagospodarowania przestrzennego taki rodzaj zabudowy tam dopuszczał. Jednakże w opisie planu zagospodarowania przestrzennego jest możliwość w tego typu budynku prowadzić działalność usługową. W planie zagospodarowania działka leży na terenie określanym jako tereny zabudowy jednorodzinnej z usługami w budynkach. Obecnie Wnioskodawca wznawia prace budowlane i w związku z tym ponosi wydatki na robociznę i materiały budowlane. Po ukończeniu budowy Wnioskodawca chce cały budynek po uzyskaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania na usługowy zaadaptować do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, czyli podnająć jako lokal usługowy lub otworzyć własną działalność handlową. Natomiast rozpoczynając inwestycję Wnioskodawca nigdy nie miał zamiaru prowadzić w niej działalności zwolnionej z opodatkowania, czyli dla celów mieszkaniowych. Dostawcy usług i materiałów dla tej inwestycji wystawiają faktury VAT na firmę Wnioskodawcy inwestora który jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W przyszłości Zainteresowany będzie czerpał korzyści z tej inwestycji opodatkowane w całości podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty