Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.38.2017.1.KU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.38.2017.1.KU
Czy w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawczyni prawidłowo kwalifikuje przychody z najmu prywatnego majątku niewykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, czy Wnioskodawczyni przysługuje uprawnienie do opodatkowania tych przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2017 r. (data wpływu 22 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest właścicielką kamienicy w której znajduje się 15 lokali mieszkalnych, wynajmowanych zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Cztery z powyższych mieszkań stanowią tzw. kawalerki o powierzchni ok. 20 m, natomiast pozostałe 11 mieszkań mają powierzchnie około 40 m każde. Wnioskodawczymi jest emerytką, zamieszkującą w przedmiotowej kamienicy wraz z rodziną. Poza wskazanymi źródłami, nie uzyskuje żadnych innych dochodów, jak również nie prowadzi działalności gospodarczej rejestrowanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016, poz. 1829, z późn. zm.). Wnioskodawczyni jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, posiada kasę fiskalną, zaś przychody uzyskiwane z najmu opodatkowywane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2180, z późn. zm.). Wszystkie 15 mieszkań stanowią majątek prywatny Wnioskodawczyni i nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie były również amortyzowane. Kosztów związanych z używaniem i utrzymaniem przedmiotów najmu Wnioskodawczyni nie uwzględnia w kosztach swojej działalności. Wnioskodawczyni z każdym najemcą zawiera umowę najmu lokalu mieszkalnego. Najczęściej zawieranymi umowami są umowy na okres sześciomiesięczny bądź dwunastomiesięczny. Rzadziej umowy na okres trzech miesięcy lub na czas nieokreślony Wszystkie umowy najmu nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej. Zawierane umowy nie gwarantują ciągłości najmu, gdyż termin związania stron jest albo określony (z reguły sześć miesięcy lub 1 rok, rzadziej 3 miesiące), albo nieokreślony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty