29.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2015, sygn. IPPB4/4511-1053/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1053/15-2/JK

Czy w sytuacji, gdy Spółka zwróci pracownikowi faktyczne i uzasadnione koszty zagranicznej podróży służbowej w takiej kwocie jaka wynika z rozliczenia prywatnej karty płatniczej, którą pracownik posługiwał się do celów służbowych (tj. w kwocie wyrażonej w złotych polskich, którą to bank obciążył konto pracownika dokonując przeliczenia wydatków poniesionych w walucie obcej) otrzymany zwrot będzie w całości korzystał ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2015 r. (data wpływu 16 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu pracownikowi kosztów zagranicznej podróży służbowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu pracownikowi kosztów zagranicznej podróży służbowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach realizacji celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej Spółka wysyła swoich pracowników w służbowe podróże zagraniczne. Zgodnie z wewnętrzną polityką firmy pracownicy Spółki nie otrzymują zaliczek. W trakcie podróży pracownicy wykorzystują w celu pokrycia kosztów, ściśle związanych z wyjazdem służbowym, prywatne karty płatnicze. W związku z tym, Spółka chce wprowadzić zasady uprawniające pracowników do uzyskania zwrotu faktycznie poniesionych wydatków związanych z podróżą służbową, tj. kwoty, która faktycznie obciążyła w złotówkach konto bankowe pracowników w wyniku rozliczenia prywatnej karty płatniczej, za pomocą której dokonywali zapłaty za wydatki związane tylko z podróżą służbową. Zwrot wydatków od Spółki nastąpi w walucie polskiej. Pracownicy dokonując rozliczenia zagranicznej podróży służbowej dostarczą Spółce dowody poniesienia wydatków (faktury, rachunki itp.) oraz wydruki z prywatnej karty płatniczej, z których jasno będzie wynikało jaki faktyczny wydatek w złotych polskich został poniesiony w związku z przeliczeniem przez bank wydatku wyrażonego w walucie obcej pokrytego kartą płatniczą. W celu realizacji tych założeń Spółka zamierza wprowadzić stosowne zmiany do Regulaminu Wynagradzania, w którym to będzie zagwarantowany zwrot pracownikom Spółki wszystkich faktycznych, a jednocześnie uzasadnionych kosztów podróży służbowej w oparciu o Kodeks pracy i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawnie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej z dnia 29 stycznia 2013 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne