06.07.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2015, sygn. IPPB2/4511-402/15-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-402/15-2/LS

Czy w przypadku gdy z protokołu przekazania samochodu służbowego wynika, że miejscem parkowania tego samochodu poza godzinami pracy jest miejsce zamieszkania pracownika, to przejazdy wykonywane w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych z miejsca zamieszkania (np. z domu do siedziby Wnioskodawcy lub z domu do innego miejsca realizacji podróży służbowej) oraz do miejsca zamieszkania (np. z siedziby Wnioskodawcy do domu lub z innego miejsca realizacji podróży służbowej do domu) są traktowane jako źródło przychodu z tytułu nieodpłatnego przysporzenia dla pracownika i powinny być uwzględnione przez Wnioskodawcę, jako płatnika, przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 13 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów ze stosunku pracy wartości dojazdów samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do miejsca pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów ze stosunku pracy wartości dojazdów samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do miejsca pracy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

P. sp. z o. o. (dalej również Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów medycznych (zarówno własnej produkcji, jak i dystrybuowanych) oraz organizacji specjalistycznych szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów. Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca posiada kilka samochodów służbowych stanowiących jego własność. Część tych samochodów jest na stałe przydzielona kluczowym pracownikom Wnioskodawcy (przedstawiciele handlowi, pracownicy zarządzający itd.) w celu wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych (tzw. samochody służbowe dedykowane). Pozostałe samochody służbowe nie są przydzielone konkretnemu pracownikowi i pozostają do bieżącej dyspozycji, w zależności od aktualnych potrzeb Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne