Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.507.2024.2.MM
Obowiązki płatnika w związku z finansowaniem z ZFŚS wyjazdu sportowo-rekreacyjnego o charakterze integracyjnym.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
We (...) bieżącego roku został zorganizowany wyjazd sportowo-rekreacyjny dla pracowników do (...) w (...) w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Udział w wyjeździe miał charakter dobrowolny i powszechnie dostępny dla wszystkich uprawnionych. Celem wyjazdu była integracja pracowników oraz umożliwienie aktywnego wypoczynku, co pozytywnie wpłynie na wzajemne relacje i efektywność pracy.
Na koszt wycieczki złożyły się: koszty dojazdu, zakwaterowanie w hotelu z pełnym wyżywieniem i dostępem do udogodnień obiektu.
Osoba biorąca udział w wycieczce, zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wniesie dopłatę pracownika w zależności od swojej sytuacji materialnej. Pozostała kwota kosztu wyjazdu będzie stanowić dofinansowanie z ZFŚS.
Pytania
1.Czy pracownik powinien zapłacić podatek dochodowy od kwoty stanowiącej dofinansowanie ze środków ZFŚS?
2.Czy w związku z dofinansowaniem pracownikom z ZFŚS wyjazdu sportowo-rekreacyjnego powstaje u nich przychód ze stosunku pracy, od którego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w X, jako płatnik - na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powinien obliczać, pobierać i wpłacać zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych?
3.Czy koszt udziału pracownika w wycieczce jest przychodem dla pracownika z tytułu „innych nieodpłatnych świadczeń" zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym zwolniony jest z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 do kwoty 1000 zł?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty