10.03.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2015, sygn. IPPB1/415-1443/14-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1443/14-2/MT

Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych należy potrącać od wynagrodzenia składającego się z trzech ww. składników tj. wynagrodzenia podstawowego, zwrotu kosztów dojazdów prywatnymi samochodami do miejsca wykonywania czynności i użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i materiałów medycznych i czy od ww. wynagrodzenia należy pobierać składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2014 r. (data wpływu 17 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia podstawowego, zwrotu kosztów dojazdów prywatnymi samochodami do miejsca wykonywania czynności i zwrotu wydatków na zakup leków i wyrobów medycznych, lekarzom weterynarii oraz innym osobom niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej w związku z wykonywaniem czynności zleconych im przez Powiatowego Lekarza Weterynarii:

  • w części dotyczącej opodatkowania przychodu z tytułu zwrotu kosztów dojazdu prywatnymi samochodami do miejsca wykonywania czynności jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu usług weterynaryjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na podstawie art . 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 744, z póżn. zm.), Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył w drodze decyzji administracyjnej na czas oznaczony lekarzy weterynarii oraz inne osoby niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej do wykonywania w imieniu i na rzecz Inspekcji określonych czynności. Wyznaczenie następuje w drodze decyzji administracyjnej. Z osobami objętymi decyzjami o wyznaczeniu zawierane są umowy zlecenia, w których określone są szczegółowo prawa i obowiązki stron. Wysokość wynagrodzenia osób wyznaczonych za poszczególne czynności wynika Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii ( Dz. U. z 2013 r. poz. 424). Zgodnie z § 1 pkt . 1 ww. rozporządzenia wynika, że lekarzom weterynarii oraz innym osobom niebędących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania czynności, o których mowa w art . 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje wynagrodzenie obejmujące :

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne