Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2015, sygn. IBPBI/2/4510-308/15/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/4510-308/15/JP
Czy Wspólnota Mieszkaniowa powinna płacić podatek od przychodów uzyskiwanych z tytułu refaktury kosztów energii elektrycznej dla dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeśli dochód przeznaczony zostanie w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z 10 listopada 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 18 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku przeznaczenia na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych dochodu, uzyskanego z tytułu refakturowania kosztów energii elektrycznej dla dostawcy usług telekomunikacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w przypadku przeznaczenia na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych dochodu, uzyskanego z tytułu refakturowania kosztów energii elektrycznej dla dostawcy usług telekomunikacyjnych.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wspólnota Mieszkaniowa w K. (dalej: Wspólnota Mieszkaniowa) zawarła z dostawcą usług telekomunikacyjnych umowę na pokrycie koszów energii elektrycznej zużytej przez tą firmę w procesie dostarczania sygnału kablówki do mieszkań Wspólnoty. Wspólnota składa się z właścicieli zarówno lokali mieszkalnych (około 72 % udziału), indywidualnych garaży i miejsc postojowych w dwóch wspólnych garażach (około 26 % udziału), a także komórek stanowiących lokale wyodrębnione (około 2 % udziału). Garaże indywidualne należą do właścicieli lokali mieszkalnych oraz osób nie będących właścicielami lokali mieszkalnych. Garaż jest lokalem wyodrębnionym posiadającym własną księgę wieczystą. Własność dwóch garaży podziemnych z miejscami postojowymi również posiada własną księgę wieczystą. Własność miejsca postojowego oraz własność komórki lokatorskiej jest związana z własnością udziału w lokalu niemieszkalnym/garażu. Zgodnie z umową, udostępniającym energię elektryczną jest Wspólnota natomiast korzystającym z energii elektrycznej są firmy, które są właścicielami urządzeń dostarczających sygnał telewizyjny do lokali. Urządzenia te obsługują wyłącznie budynek Wspólnoty i dostarczają sygnał jedynie do lokali mieszkalnych. W umowie określono (ze względu na brak odrębnego opomiarowania) kwotę stałą ustaloną w sposób ryczałtowy, a wartość opłat jest niższa niż wartość faktur dostawcy energii elektrycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty