02.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2015, sygn. IPTPP2/4512-222/15-3/AJB, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/4512-222/15-3/AJB

ustalenie podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości i składników majątkowych do spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2015 r. (data wpływu 14 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 kwietnia 2015 r. (data wpływu 20 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości i składników majątkowych do spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania czynności wniesienia aportem nieruchomości i składników majątkowych do spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 kwietnia 2015 r. poprzez kwestie związane z reprezentacją.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca rozważa wniesienie w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Sp. z o.o.) prawa własności kilku nieruchomości (dalej: Nieruchomości) oraz innych składników majątkowych należących do Wnioskodawcy (dalej: Składniki majątkowe), w szczególności praw ochronnych na znak towarowy. Wartość wkładu niepieniężnego zostanie w całości podniesiona na kapitał zakładowy lub część wartości wkładu zostanie wniesiona na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka wartości wnoszonego wkładu nad wartością nominalną akcji lub udziałów obejmowanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport (tzw. agio) zostanie wniesiona na kapitał zapasowy SKA lub Sp. z o.o. Wartość przedmiotu aportu zostanie ustalona w umowie w oparciu o jego wartość rynkową, która skalkulowana zostanie jako wartość brutto, tj. będzie ona uwzględniała kwotę podatku od towarów i usług, który byłby należny przy zbyciu przedmiotu aportu w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Nieruchomości oraz Składniki majątkowe należące do Wnioskodawcy nie będą stanowiły wnoszonego w drodze aportu przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne