Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2015, sygn. ILPP1/4512-1-637/15-4/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-637/15-4/HW
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania własności gruntów na rzecz wspólnika Spółki oraz wykazania nieruchomości w spisie z natury sporządzonym na dzień rozwiązania/likwidacji Spółki jawnej oraz ich opodatkowania ww. podatkiem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2015 r. (data wpływu 24 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2015 r. (data wpływu 18 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania własności gruntów na rzecz wspólnika rozwiązanej/zlikwidowanej Spółki,
- prawidłowe w zakresie wykazania nieruchomości w spisie z natury sporządzonym na dzień rozwiązania/likwidacji Spółki jawnej oraz ich opodatkowania ww. podatkiem.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazania własności gruntów na rzecz wspólnika Spółki oraz wykazania nieruchomości w spisie z natury sporządzonym na dzień rozwiązania/likwidacji Spółki jawnej oraz ich opodatkowania ww. podatkiem. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 listopada 2015 r. o sprostowanie informacji zawartej w pytaniu oraz we własnym stanowisku w sprawie oraz o dodatkową opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jawna (dalej jako Spółka lub Wnioskodawca) otrzymała grunty aportem. Z tytułu nabycia gruntu, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, bowiem aport rzeczowy w postaci nieruchomości gruntowej wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego Spółki przez jej jedynego wspólnika nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty