13.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2015, sygn. ILPP2/4512-1-638/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-638/15-2/JK

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku w związku z odstąpieniem od umowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2015 r. (data wpływu 19 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w związku z odstąpieniem od umowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w związku z odstąpieniem od umowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia (dalej: Wnioskodawca) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółdzielnia zajmuje się zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych w postaci m.in. utrzymania istniejących zasobów zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Spółdzielnia prowadzi również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie.

Zainteresowany buduje domy wielorodzinne na zasadach deweloperskich. Z potencjonalnymi nabywcami lokali Spółdzielnia zawiera przedwstępne umowy deweloperskie, w których zobowiązuje się do sprzedaży na rzecz przyszłego kupującego lokalu mieszkalnego w wyznaczonym terminie za ustaloną kwotę, natomiast kupujący jest zobowiązany do wniesienia określonej zaliczki na poczet przyszłej dostawy. W umowie osoba kupująca zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy w wyznaczonym terminie, za zapłatą na rzecz sprzedającego odstępnego w ustalonej kwotowo wysokości. Korzystając z powyższego uprawnienia nabywcy lokali niekiedy decydują się odstąpić od umowy przedwstępnej i płacą niedoszłemu sprzedającemu (Spółdzielni) umówione odstępne. Spółdzielnia wystawia z tego tytułu fakturę VAT powiększając kwotę otrzymanego odstępnego o podatek od towarów i usług w podstawowej wysokości 23%, przy czym usługę sprzedaży mieszkań obejmuje stawka podatku VAT 8%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne