06.08.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2015, sygn. ITPB1/4511-673/15/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-673/15/PSZ

W jaki sposób powinna być rozliczona sprzedaż nieruchomości w podatku dochodowym?
Czy wartość początkowa ujawnionego środka trwałego przy jego sprzedaży może stanowić koszt uzyskania przychodu?
Czy można ustalić wartość początkową ujawnionej nieruchomości, jako wartość określoną w operacie szacunkowym wykonanym w 2009 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2015 r. (data wpływu 3 czerwca 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2015 r. (data wpływu 15 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lipca 2015 r. (data wpływu 15 lipca 2015 r.)

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2004 r. rozpoczęto budowę nieruchomości scharakteryzowanej jako budynek mieszkalno-usługowy w zabudowie zwartej. Powierzchnia użytkowa części usługowej wynosi 185,89 m2, natomiast części mieszkalnej 205,90 m2. W 2005 r. nastąpił odbiór częściowy lokalu odbiór dotyczył części mieszkalnej. Zakończenie budowy nastąpiło w 2013 r., gdzie w myśl wydanego zaświadczenia przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego budynek zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych został sklasyfikowany jako budynek mieszkalny. Część mieszkalna została przeznczona na wynajem na cele mieszkalne długoterminowe, gdzie pierwszego wynajmu dokonano w 2005 r. W przeciągu następnych czterech lat zostały wynajęte pozostałe mieszkania, które były przedmiotem najmu, aż do dnia sprzedaży. Część usługowa była przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią (właściciela nieruchomości) przez cały okres posiadania nieruchomości. W pierwszej kolejności część ta była przeznczona na kwiaciarnię, następnie w 2013 r. została przekwalifikowana na usługi gastronomiczne (nastąpiło rozszerzenie świadczonych przez Panią usług). Nadmienia Pani, że nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz powołując się w czasie budowy nieruchomości (2004-2013) na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i biorąc pod uwagę kwalifikację jako PKOB 112 nie dokonywano odliczeń podatku VAT od wydatków poniesionych w celu wybudowania niniejszej nieruchomości. W dniu 1 kwietnia 2015 r. dokonano sprzedaży całości nieruchomości, gdzie część usługowa została opodatkowana przy zastosowaniu stawki 23%, natomiast w odniesieniu do części mieszkalnej skorzystano z zwolnienia. Wskazuje Pani, że nie ponosiła wydatków na ulepszenie nieruchomości. Jedyne wydatki, które mogłyby zostać zaliczone do kategorii wydatków modernizacyjnych to wydatki poniesione w celu dostosowania lokalu z kwiaciarni na restaurację jednakże dotyczyły one wyłącznie części usługowej i stanowiły mniej niż 30% wartości początkowej nieruchomości. Oświadcza Pani, że przychody z najmu były rozliczane na zasadach ogólnych, jako przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W marcu 2015 r. nastąpiło ujawienie środka trwałego i nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Nadmienia Pani, że nieruchomość została wybudowana system gospodarczym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne