11.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2014, sygn. IPPP1/443-901/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-901/14-2/AW

dzierżawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej jako darowizna

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2014 r. (data wpływu 7 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W najbliższym czasie Wnioskodawca ma otrzymać (od ojca) zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w której prowadzona jest działalność gospodarcza pod nazwą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe .... Przedsiębiorstwo zajmuje się różnoraką działalnością gospodarczą. Jest to zarówno handel jak i świadczenie usług. Wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu oraz świadczenia usług.

Otrzymana w formie darowizny zorganizowana część przedsiębiorstwa wejdzie w skład prowadzonej już przez Wnioskodawcę firmy. Z uwagi na dużą odległość dzielącą siedzibę prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności a siedzibą zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która ma otrzymać zainteresowany w formie darowizny (około 150 km) mogą wystąpić trudności w efektywnym jej zarządzaniu. W przypadku wystąpienia takich trudności, braku właściwego nadzoru, przez co występowania strat, zaistniała sytuacja może zmusić Wnioskodawcę do wydzierżawienia otrzymanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z tytułu dzierżawy Zainteresowany pobierałby czynsz dzierżawny w wysokości ustalonej w umowie z dzierżawcą naliczając do tej kwoty podatek VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne