30.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2014, sygn. IBPP4/443-393/14/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-393/14/PK

Opodatkowanie zaliczki na eksport towarów stawką 0% w sytuacji gdy towar zostanie wywieziony po dwóch miesiącach od momentu otrzymania zaliczki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2014 r. (data wpływu 25 sierpnia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania zaliczki na eksport towarów stawką 0% w sytuacji gdy towar zostanie wywieziony po dwóch miesiącach od momentu otrzymania zaliczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania zaliczki na eksport towarów stawką 0% w sytuacji gdy towar zostanie wywieziony po dwóch miesiącach od momentu otrzymania zaliczki.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się między innymi produkcją płaskowników ze stali średnio i wysokostopowych. Produkcja realizowana jest na konkretne zamówienie klienta, dla którego wysyłane jest potwierdzenie zamówienia ze wskazaniem planowanego terminu dostawy. Termin ten uzależniony jest od faktu czy na składzie magazynowym znajduje się odpowiedni materiał wsadowy oraz od ilości zleceń oczekujących na produkcję, często wykracza on poza okres dwóch miesięcy od momentu złożenia zamówienia. Ze względu na duże wartości zamówień czasami od kontrahentów w tym również eksportowych pobierane są zaliczki. Zgodnie z art. 19a ust. 8 jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, natomiast art. 41 ust. 9a ustawy informuje w jakich przypadkach opodatkowuje się zaliczkę eksportową stosując stawkę 0%. Zatem co do zasady obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki w eksporcie powstanie w terminie jej zapłaty pod warunkiem spełnienia przesłanek uprawniających do zastosowania stawki 0%. Zakładając sytuacje w której Spółka otrzymała zaliczkę na dostawę płaskowników w miesiącu maju i potwierdziła termin realizacji zamówienia i wywozu tego materiału na wrzesień, a faktyczny wywóz towarów oraz otrzymanie dokumentów o których mowa w art. 41 ust. 6 nastąpiło:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne