Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.19.2024.1.RM
Korekta rozliczeń podatku dotyczącego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do dokonania korekty rozliczeń podatku dotyczących transakcji udokumentowanych pierwotnie fakturą ze stawką VAT 0% właściwą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a wykazanych w deklaracjach jako sprzedaż krajowa opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo podmiotem prawa irlandzkiego oraz irlandzkim rezydentem podatkowym. W kraju siedziby, tj. w Irlandii, prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie obsługi sprzedaży swoich towarów z innych krajów. W kraju siedziby posiadają Państwo zasoby ludzkie, które odpowiedzialne są m.in. za obszary takie jak: projektowanie produktów, finanse oraz zaplecze organizacyjne. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej w Irlandii oraz w kilku innych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii. Od (…) r. Spółka jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i podatnik VAT UE w Polsce.
Spółka jest częścią międzynarodowej grupy (dalej: „Grupa”) zajmującej się dostarczaniem rozwiązań (…) poprzez zintegrowaną globalną sieć produkcji, zaopatrzenia i możliwości łańcucha dostaw. Jesteście Państwo głównym podmiotem handlowym w Europie w Grupie. Spółka jest wciąż w trakcie rozszerzania swojej działalności gospodarczej w Polsce.
Zgodnie z obecnym modelem biznesowym, Państwa produkty dostarczane są z Polski przede wszystkim do nabywców (dalej: „Nabywcy”) z innych krajów z obszaru Unii Europejskiej (dalej: „UE”). Nabywcy są podatnikami VAT w poszczególnych krajach UE, stąd traktują Państwo omawiane transakcje towarowe jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów z Polski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty