Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.14.2025.1.LM
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT z faktur korygujących wystawionych przez Kontrahentkę, która w momencie wystawienia tych faktur, nie była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i składa deklaracje podatkowe za miesięczne okresy rozliczeniowe (pliki JPK_V7M).
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca nawiązał współpracę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej: „Kontrahentka”). Kontrahentka świadczyła na rzecz Wnioskodawcy usługi programistyczne (dalej: „Usługi”). Usługi były świadczone w oparciu o umowę o świadczenie usług z 20 marca 2023 roku (dalej: „Umowa”).
W okresie od marca 2023 roku do marca 2024 roku Kontrahentka wystawiła na rzecz Wnioskodawcy faktury dokumentujące wykonywane Usługi (dalej: „Faktury Pierwotne”). Kontrahentka nie wykazała kwoty VAT na Fakturach Pierwotnych, gdyż uważała, że korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 oraz ust. 9 ustawy VAT.
Kontrahentka pismem z 5 października 2024 roku poinformowała Spółkę, że w związku z czynnościami sprawdzającymi, przeprowadzonymi przez urząd skarbowy, została poinformowana, że w sierpniu 2022 roku przekroczyła limit (wartości sprzedaży) uprawniający do korzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ustawy VAT. Kontrahentka wskazała również w ww. piśmie, że - jak wynika z punktu 9.9 Umowy - do wynagrodzenia i zwrotu wydatków będzie doliczony podatek od towarów i usług, jeżeli będzie należny. Ponadto Kontrahentka wskazała w ww. piśmie, że na podstawie art. 106j jest zobowiązana do wystawienia faktur korygujących do Faktur Pierwotnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
