Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.74.2025.1.GK
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2025 r. wpłynął za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy Państwa wniosek z 4 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania stawki 0% dla świadczonej usługi spedycyjnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług spedycji i transportu międzynarodowego. Spółka koncentruje się głównie na świadczeniu kompleksowych usług spedycyjnych na trasach z miejsc poza terytorium Unii Europejskiej (UE) do miejsc przeznaczenia w Polsce. Działalność Spółki obejmuje zarówno spedycję morską, jak i lądową, a także pośrednictwo w tych usługach.
Przedmiotem złożonego wniosku jest świadczenie usług spedycji międzynarodowej, związanych z transportem międzynarodowym towarów z terytorium państwa trzeciego do miejsca docelowego na terytorium kraju, tj. z Chin do Polski, na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą z siedzibą na terytorium Polski zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Zakup towarów, a także obsługa spedycyjna i celna odbywa się na warunkach dostawy FOB/EXW Port w Chinach co oznacza, że kupujący, a zarazem Zleceniodawca Spółki, organizuje we własnym zakresie odbiór towarów/ kontenerów z portów chińskich drogą morską.
W ramach świadczonej kompleksowej usługi spedycyjnej Spółka organizuje transport towarów przewożonych w kontenerach z kraju trzeciego do miejsca przeznaczenia na terenie Polski. Do obowiązków Spółki należy w szczególności wyszukanie przewoźnika morskiego, który dostarczy towary z kraju trzeciego drogą morską do portu na terytorium Unii Europejskiej (np. w Hamburgu), przeprowadzenie odprawy celnej importowej, a następnie zorganizowanie transportu z portu do miejsca przeznaczenie na terenie Polski. Pomimo, iż towary przewożone są z kraju trzeciego do Polski, odprawa celna odbywa się na terenie innego kraju członkowskiego, np. Niemiec.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
