15.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2014, sygn. IBPBI/1/415-710/14/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-710/14/ŚS

Dot. zasad opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z udzielaniem pożyczek, o których mowa we wniosku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 13 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z udzielaniem pożyczek, o których mowa we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z udzielaniem pożyczek, o których mowa we wniosku.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2013 r. Wnioskodawca udzielił osobom prywatnym pożyczek za pośrednictwem internetowych społecznościowych portali pożyczkowych X.. Wnioskodawca nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej, a środki pieniężne pożyczane za pośrednictwem serwisów internetowych nie zostały wypracowane (zgromadzone) w ramach działalności. W 2013 r. udzielił on 918 pożyczek, co daję średnio 2,5 pożyczki dziennie. Wnioskodawca posiada informacje, komu udzielił pożyczki, jaka jest jej wysokość i inne jej parametry, ilość rat, termin spłaty, dane personalne osób, którym udzielił pożyczki. Posiada również informację, czy dana rata każdej pożyczki została spłacona, czy też nie.

Wnioskodawca wskazał, że aby pożyczać w serwisach X. (za pośrednictwem Internetu), trzeba wejść na stronę danego serwisu pożyczkowego, zarejestrować się w serwisie, podając swoje dane personalne i wykonać wymagane przez serwis weryfikacje. Każdy zarejestrowany użytkownik może się zalogować w serwisie. Każdy zalogowany użytkownik portalu ma dostęp do ofert pożyczkowych. Samemu wybiera się te pożyczki, które chce się zrealizować. Umowy, jako takiej się nie podpisuje, jednak podczas rejestracji akceptuje się regulamin serwisu X. i zobowiązuje do jego stosowania. Wybierając pożyczkę zazwyczaj nie zawiera się umowy z pośrednikiem lecz umowę pomiędzy pożyczkodawcą (PD) a pożyczkobiorcą (PB) zaś portal pożyczkowy (X.) jedynie pośredniczy i generuje tę Umowę Pożyczki, zawartą pomiędzy PD a PB. Portal też pełni różne funkcje usługowe, związane z obsługą każdej pożyczki. W regulaminie każdego serwisu lub w cenniku są określone opłaty, które serwis pobiera za obsługę danej pożyczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne