04.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2014, sygn. ILPP4/443-407/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-407/14-2/BA

Opodatkowania sprzedaży działek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu 6 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W 1991 r. Wnioskodawca zakupił nieruchomość gruntową niezabudowaną, położoną w Z., o powierzchni 2,9337 ha oznaczoną w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Grunty te przez cały czas posiadania użytkowane były na cele rolnicze. Gospodarowaniem na tych gruntach w imieniu Zainteresowanego zajmował się jego ojciec. Grunty te nigdy nie były wydzierżawiane ani też wykorzystywane na cele inne, aniżeli rolnicze. Wnioskodawca nie podejmował też żadnych działań mających na celu zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do tych gruntów.

W 2004 r. Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego zmieniono przeznaczenie tych gruntów na cele mieszkalno-usługowe. W związku z tym Zainteresowany planował nawet na tej działce budowę domu mieszkalnego i w 2008 r. dokonał jej podziału na mniejsze działki. W trakcie projektowania okazało się, że na jego działce w planie zagospodarowania widnieje droga publiczna co spowodowało, że część gruntów zajęta na ten cel z mocy prawa przeszła na własność Gminy. Pomimo zmiany planu oraz podziału nieruchomości na mniejsze działki w dalszym ciągu jest ona wykorzystywana rolniczo. Wnioskodawca nigdy nie prowadził na tych gruntach działalności gospodarczej ani też nie dzierżawił jej na ten cel. Zainteresowany nie dokonywał na nich żadnych czynności wymagających zaangażowania własnych środków finansowych zmierzających do podniesienia wartości gruntu, w tym np. ogrodzenia terenu, uzbrojenia, uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne