10.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. ILPP2/443-951/13-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-951/13-4/JK

Czy przeniesienie własności nieruchomości i ruchomości składających się na majątek Podatnika na rzecz akcjonariusza celem zabezpieczenia wierzytelności o udział w majątku Spółki po jej likwidacji stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub też zorganizowanej części, a zatem nie stosuje się do tej transakcji przepisów o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 ust. 1 tej ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 2 października 2013 r. (data wpływu 3 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 20 grudnia 2013 r. (doręczonym 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości i ruchomości na rzecz akcjonariusza jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia własności nieruchomości i ruchomości na rzecz akcjonariusza. Wniosek uzupełniono 20 grudnia 2013 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, na mocy uchwały zgromadzenia wspólników z 18 października 2012 r. został postawiony w stan likwidacji. Po otworzeniu likwidacji Podatnik zawarł z akcjonariuszem umowę przeniesienia własności nieruchomości i ruchomości wchodzących w skład majątku Podatnika celem zabezpieczenia roszczenia akcjonariusza o podział majątku Spółki po zakończeniu likwidacji. Ponieważ umowa przeniesienia własności na zabezpieczenie zawierała roszczenie o zwrotne przeniesienie własności Spółka nie wystawiła faktury VAT uznając, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w sytuacji gdy przeniesienie własności stanie się bezwarunkowe. Obecnie Podatnik powziął informację, że akcjonariusz zamierza sprzedać prawo własności ruchomości i nieruchomości przeniesionych na niego tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Z chwilą zbycia przez akcjonariusza własności ruchomości i nieruchomości dojdzie do sytuacji, w której obiektywnie niemożliwym stanie się zwrotne przeniesienie własności. W tym momencie zdaniem Podatnika zaktualizuje się obowiązek podatkowy w podatku VAT. Wnioskodawca wskazuje, że rzeczy nabyte przez akcjonariusza stanowią zbiór nieruchomości i ruchomości składających się obecnie na majątek przedsiębiorstwa. W skład tego zestawu nie wchodzą księgi rachunkowe oraz wszelkiego rodzaju umowy, pozwolenia i inne składniki niematerialne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne