Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2014, sygn. ITPB2/415-671/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-671/14/MN
Czy w przedstawionym stanie faktycznym dojazdy pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz z miejsca pracy do miejsca zamieszkania, w kontekście nałożonego przez Spółkę obowiązku parkowania/garażowania samochodu w miejscu zamieszkania, stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a Spółka jako płatnik będzie zobowiązana do pobrania zaliczek?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka użytkuje samochody osobowe, z których część została przydzielona wybranym pracownikom, w celu umożliwienia im realizacji obowiązków służbowych. Zasady dotyczące przyznawania i korzystania z samochodów służbowych oraz rozliczania kosztów eksploatacji w Spółce zostały uregulowane w zarządzeniu wewnętrznym w sprawie samochodów służbowych. Samochód służbowy zostaje przekazany pracownikowi na podstawie umowy powierzenia samochodu służbowego zawartej między Spółką a pracownikiem. Podstawowym celem przyznania pracownikom samochodów służbowych jest ułatwienie im wykonywania obowiązków służbowych na rzecz Spółki ze względu na zakres powierzonych obowiązków, sprawowane funkcje oraz związane z tym wymagania odnośnie dyspozycyjności i mobilności pracowników. Przyznanie samochodu służbowego danemu pracownikowi uzależnione jest od zajmowanego stanowiska, mieszczącego się w wytypowanej w zarządzeniu grupie stanowisk. Pracownicy, którym powierzane są samochody służbowe należą do kadry zarządzającej i kierowniczej Spółki. Zarządzenie zobowiązuje pracowników, w związku z użytkowaniem powierzonych im samochodów, m.in. do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty