10.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2014, sygn. ITPP1/443-1081/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1081/13/MN

Czy Gmina w swoich deklaracjach winna ujmować obroty i kwoty podatku należnego z czynności dokonywanych faktycznie przez Gminę, czy w deklaracjach tych winna ujmować również obroty własnych jednostek budżetowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) uzupełnionym w dniu stycznia 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości rozliczania przez Gminę obrotów i kwot należnego podatku z tytułu działalności prowadzonej przez jednostki budżetowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania przez Gminę obrotów i kwot należnego podatku z tytułu działalności prowadzonej przez jednostki budżetowe.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina Miasto na Prawach Powiatu jest płatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Posiada własny nr NIP, nadany przez właściwy urząd skarbowy. Sporządza deklaracje VAT -7 rozliczając podatek VAT w okresach miesięcznych. W oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) Gmina powołała do wykonywania swoich zadań jednostki budżetowe i zakłady budżetowe, będące wyodrębnionymi jednostkami organizacyjnymi, które zostały zarejestrowane jako odrębni płatnicy podatku od towarów i usług. Pomimo wyodrębnienia organizacyjnego nie prowadzą one działalności gospodarczej w sposób samodzielny. Właścicielem majątku jednostek jest gmina. Czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, podejmowane są w imieniu i na rzecz gminy. Środki finansowe przyznawane są im w drodze podejmowanych uchwał budżetowych na okres roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne