22.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2013, sygn. IPPB2/415-593/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-593/13-2/MK

PIT - w zakresie skutków podatkowych związanych ze zwrotem pracownikom części ceny nabycia jednostek uczestnictwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2013 r. (data wpływu 12.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze zwrotem pracownikom części ceny nabycia jednostek uczestnictwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze zwrotem pracownikom części ceny nabycia jednostek uczestnictwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X. S.A (dalej: pracodawca lub Spółka; X. S.A.) od 2004 roku prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (dalej: PPE), który zaliczany jest do tzw. trzeciego filaru emerytalnego. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr.116, poz. 1207 dalej: ustawa o PPE) PPE prowadzony jest w formie umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników (uczestników programu) do funduszu inwestycyjnego prowadzonego przez odpowiednią instytucję finansową, tj. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Spółka zawarła taką umowę w dniu 13.04.2007 r. o gromadzeniu i zarządzaniu środkami pracowniczego programu emerytalnego w X S.A. (dalej umowa PPE) z Y. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej: TFI lub Towarzystwo). Na podstawie przedmiotowej umowy Spółka zobowiązała się do wnoszenia odpowiedniej składki, z której finansowane jest nabycie przez jej pracowników jednostek uczestnictwa w poszczególnych funduszach w ramach danego TFI. Wysokość składki podstawowej finansowanej przez pracodawcę wynosi 7% wynagrodzenia pracownika i zgodnie z ustawą o PPE stanowi maksymalną wysokość składki, która może zostać sfinansowana przez pracodawcę. Kwota składki sfinansowanej przez Spółkę stanowi dla jej pracownika przychód podatkowy, od którego Spółka, działając jako płatnik nalicza i potrąca odpowiednie zaliczki na podatek dochodowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne