11.10.2013

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2013, sygn. IPPP2/443-865/13-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-865/13-2/MM

Możliwość rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego oraz rejestracji podatnika VAT czynnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2013r. (data wpływu 16 sierpnia 2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego oraz rejestracji podatnika VAT czynnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego oraz rejestracji podatnika VAT czynnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Gospodarstwo rolne Wnioskodawca posiada wraz z bratem na współwłasność. Całe gospodarstwo składa się z jedenastu działek o łącznej powierzchni 12,6 ha. Udział Zainteresowanego to powierzchnia 7,3 ha. Wnioskodawca prowadzi produkcję sadowniczą, która znajduje się na trzech działkach. Pozostałe działki to lasy i łąki, których nigdy Zainteresowany nie użytkował. Na każdej z tych trzech działek jest umowna granica. Produkcja Wnioskodawcy składa się z sadu pielęgnowanego o powierzchni 3,8 ha i sadu niepielęgnowanego o powierzchni 1,5 ha. Innej produkcji rolniczej Zainteresowany nie prowadzi. Wszystkie prace związane z uprawami Wnioskodawca i jego brat robią odrębnie. Każdy z nich posiada własne maszyny niezbędne w gospodarstwie, czyli ciągnik, opryskiwacz sadowniczy, kosiarkę do trawy. Posiadają także odrębne opakowania na owoce. Produkcję Wnioskodawca i jego brat sprzedają oddzielnie. Ponadto każdy z nich posiada odrębny numer gospodarstwa w ARiMR. Agencja wypłaca im odrębnie dopłaty bezpośrednie z UE. Zainteresowany i jego brat mieszka wspólnie z rodzinami na jednym siedlisku, ale w odrębnych budynkach. Budynki gospodarcze wykorzystują wspólnie ze względu na małą powierzchnię posesji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne