Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2013, sygn. IBPBII/2/415-1414/12/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1414/12/JG
Czy uregulowane przez wnioskodawcę zadłużenie w kwocie 62.000,00 zł może stanowić koszt uzyskania przychodu pomniejszający przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 19 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Na mocy umowy z dnia 26 października 2010 r. członkini Spółdzielni Mieszkaniowej w związku z wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dokonała na podstawie art. 27 ustawy Prawo spółdzielcze rozporządzenia na rzecz wnioskodawcy swoimi roszczeniami do Spółdzielni o zwrot wkładu mieszkaniowego. Jednocześnie wnioskodawca, w drodze umowy z członkinią Spółdzielni o przejęcie długu, przejął jej dług w wysokości 62.000,00 zł powstały z tytułu korzystania z tegoż lokalu mieszkalnego, na który składał się wkład mieszkaniowy, jak i zaległości w opłatach oraz odsetki za zwłokę. Wnioskodawca uregulował w całości przejęte zadłużenie przelewem na rachunek bankowy Spółdzielni dnia 12 listopada 2010 r. Tym samym na mocy opisanych powyżej umów wnioskodawca wstąpił w prawa dotychczasowej członkini spółdzielni i uzyskał lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w dniu 29 listopada 2010 r. w drodze aktu notarialnego, została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i prawo własności tegoż lokalu mieszkalnego zostało przeniesione nieodpłatnie na rzecz wnioskodawcy. W akcie notarialnym dodatkowo oświadczono, iż wnioskodawcy przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego oraz, że przedmiotowy lokal jest zajmowany przez osobę uprawnioną w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty