17.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2013, sygn. ILPP1/443-341/13-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-341/13-2/AW

Czy czynności nabywania przez Wnioskodawcę Wierzytelności, w sposób i na warunkach opisanych w niniejszym wniosku, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowej, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nabycia wierzytelności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nabycia wierzytelności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca m. in. nabywa sporne (trudne) wierzytelności, głównie przeciwko ubezpieczycielom z tytułu odszkodowania za szkodę w pojazdach lub innym mieniu, za które ubezpieczyciele ponoszą odpowiedzialność na podstawie umów ubezpieczenia OC lub autocasco, dalej zwane także w skrócie Wierzytelnościami.

Wierzytelności nabywane są od różnych podmiotów od osób fizycznych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także osób prawnych. Wśród zbywców są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak również podmioty nieprowadzące takiej działalności. Zbywcy są podmiotami posiadającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wierzytelności nabywane są przez Wnioskodawcę wyłącznie z zamiarem ich dochodzenia w imieniu i na rachunek własny (tj. w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne