Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2013, sygn. ITPB1/415-180/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-180/13/AD
Czy w wyniku opisanej transakcji podwyższenia kapitału spółki cypryjskiej i opłacenia nowoemitowanych udziałów spółki cypryjskiej aportem w postaci udziałów spółki polskiej (skutkującego nabyciem przez spółkę cypryjską bezwzględniej większości praw głosu w spółce polskiej), oraz objęcia w zamian udziałów spółki cypryjskiej wyemitowanych przez ten podmiot, czynność ta dla Wnioskodawcy jest neutralna podatkowo z uwagi na art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2013 r. (data wpływu 5 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada udziały, które uprawniają do bezwzględnej większości głosów w spółce polskiej. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka kapitałowa z siedzibą w Republice Cypru zamierza dokonać podwyższenia kapitału. Podwyższenie kapitału zostanie dokonane w ramach uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki Cypryjskiej o podwyższeniu kapitału, podwyższony kapitał zostanie opłacony udziałami (dającymi większość praw głosu w spółce polskiej). W wyniku podjęcia tej uchwały spółka cypryjska nabędzie udziały uprawniające do bezwzględnej większości praw głosu w spółce polskiej. Wartość rynkowa udziałów w spółce polskiej będzie większa niż wartość rynkowa wyemitowanych i objętych w drodze podwyższenia kapitału udziałów w spółce cypryjskiej. Wnioskodawca nabędzie udziały w spółce cypryjskiej uprawniające do bezwzględnej większości praw głosu w spółce cypryjskiej, o nominalnej wartości tych udziałów mniejszej niż nominał dotychczasowego kapitału w spółce cypryjskiej. Wartość nominalna aportowanych udziałów w spółce polskiej będzie większa niż nominalna wartość udziałów w spółce cypryjskiej wydanych na rzecz Wnioskodawcy w zamian za aport. Spółka Cypryjska będzie spółką kapitałową limited, będzie rezydentem podatkowym Republiki Cypru i będzie tam podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku, których stroną jest Republika Cypru. Spółka cypryjska będzie się kwalifikowała do katalogu spółek o których mowa w załączniku 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty