Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2013, sygn. ITPP1/443-1517/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1517/12/AP
W związku ze stanem faktycznym jaką stawkę podatku należałoby zastosować przy sprzedaży nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 25 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu meblami. W 2004 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabyła nieruchomość stanowiącą prawo wieczystego użytkowania działki gruntu wraz z rozpoczętą budową budynku usługowego oraz ogrodzeniem działki i wykonaną drogą dojazdową. Na przestrzeni od kwietnia 2004 r. do lutego 2005 r. Spółka kontynuowała budowę salonu meblowego oraz przebudowę drogi dojazdowej na przedmiotowej nieruchomości, a od poniesionych wydatków dokonywała obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług związanych z procesem inwestycyjnym. W miesiącu marcu 2005 r. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie salonu meblowego wraz z przyłączeniami infrastruktury technicznej i przebudową drogi dojazdowej z wyłączeniem części magazynowej. Część magazynowa nie została oddana do użytkowania do dziś. Od momentu oddania do użytkowania przedmiotowego salonu Spółka wynajmowała część jego powierzchni różnym podmiotom gospodarczym, a na pozostałej części prowadzi działalność gospodarczą. W sumie część wynajmowana stanowiła ok. 44,79% całkowitej powierzchni użytkowej. Obecnie Spółka zamierza sprzedać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania działki gruntu wraz ze znajdującym się na nim budynkiem, drogą dojazdową i ogrodzeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty